Ceremonia Sprawiedliwych w Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej

Redakcja / Editorial staff; English translation: Andrew Rajcher, 10 września 2022
Kolejne pięć Polek i kolejnych pięciu Polaków zostało pośmiertnie uhonorowanych przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Ceremonia wręczenia medali i dyplomów honorowych odbyła się 6 września 2022 r. w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej z udziałem rodzin bohaterów i potomków Żydów ocalałych z Zagłady.

„Historia wszystkich narodów składa się z pamięci, a pamięć to pamięć wydarzeń dobrych i złych, których niestety nie możemy od siebie rozdzielić. […] Rozdział historii mówiący o Sprawiedliwych, o ich heroizmie jest bardzo trudnym rozdziałem. Rozdział trudny, bo trudno go zrozumieć. W muzeum jest taki napis — »Ci którzy ratowali, to byli ludzie najprostsi«, jeśli rzeczywiście byli prości to w najlepszym znaczeniu tego słowa, bo potrafili odróżnić dobro od zła” – Yacov Livne, Ambasador Izraela w Polsce.

Ceremonia przyznania tytułów Sprawiedliwych wśród Narodów Świata została zorganizowana w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej przez Ambasadę Izraela już po raz drugi. Prócz potomków Sprawiedliwych i Żydów ocalałych z Zagłady, wzięli w niej udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych — Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki oraz dr Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej. Gości przywitał Waldemar Rataj, dyrektor Muzeum. 

„To znamienny fakt, że właśnie tutaj w Markowej, gdzie ofiarę życia w imię miłości bliźniego złożyła rodzina Ulmów, uhonorowani zostają kolejni bohaterowie tych nieludzkich czasów. Jadwiga Laska, Aniela i Stanisław Kasieczko, Tomasz Krupa, Maria i Szymon Fołta oraz ich dzieci Antoni, Bronisława, Władysław i Aleksandra — każda z tych osób to osobna, dramatyczna historia walki o obronę resztek człowieczeństwa w nieludzkich czasach. […] Ale nawet w tak ekstremalnych czasach, jak wojna, śmierć czy głód, te osoby dawały świadectwo i pokazywały, że w każdych warunkach życie ludzkie ma swoją godność i należy je ratować. Każdy uratowany człowiek bez względu na narodowość był wartością bezcenną”, powiedział Władysław Ortyl.

Laudacje dla Sprawiedliwych

Decyzją Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie podczas ceremonii 6 września 2022 r. tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata uhonorowani zostali pośmiertnie: Jadwiga Laska, Aniela i Stanisław Kasieczko, Tomasz Krupa, a także Maria i Szymon Fołta oraz ich dzieci — Antoni, Bronisława, Władysław i Aleksandra.

„Gdy uczymy o Sprawiedliwych uczniów w Izraelu, zadajemy jedno pytanie — co Ty zrobiłbyś w sytuacji, kiedy pomoc drugiemu człowiekowi mogłaby sprowadzić na Ciebie i na Twoją rodzinę zagrożenie? Jak mamy być szczerzy, to nie jestem pewien, jaką odpowiedź na to pytanie udzieliłby każdy z nas. I właśnie ta trudność zrozumienia zjawiska Sprawiedliwych wśród Narodów Świata czyni z nich bohaterów”, mówił Yacov Livne.

* * *

Informacje o procedurze przyznawania przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie najwyższego cywilnego odznaczenia Państwa Izrael, tytułu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, znajdziesz na naszym portalu: Kryteria Yad Vashem.