Zmarł ks. kanonik Witold Stolarczyk (1921–2020)

Editorial staff / English translation: Andrew Rajcher, 21 stycznia 2020
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci ks. kanonika Witolda Stolarczyka (1921–2020), Sprawiedliwego wśród Narodów Świata i honorowego obywatela Państwa Izrael (1995), odznaczonego przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2007). Zmarł 16 stycznia 2020 r. w wieku 99 lat. Był jednym z najstarszych duchownych Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce, pełniąc posługę kapłańską przez 70 lat. Przypominamy jego historię.

„To było takie współżycie, można powiedzieć, przyjacielskie. I długi czas ludzie nawet nie wiedzieli, że oni [ukrywani] byli Żydami [...] po polsku mówili, byli ochrzczeni, chodzili do kościoła, jak my parafianie, do komunii świętej” 

– ks. Witold Stolarczyk w wywiadzie dla Muzeum POLIN.

Podczas Zagłady w okupowanej przez Niemców Polsce, rodzice Witolda Stolarczyka, Franciszek i Apolonia, udzielali pomocy pochodzącej z Katowic żydowskiej rodzinie Pankowskich, Czesławowi i Róży z trojgiem dzieci.

Pankowscy ukrywali się w domu Stolarczyków od wiosny 1941 do sierpnia 1944 r., kiedy w wyniku donosu sąsiada, musieli ukryć się w lesie wśród partyzantów. Od tego czasu kontakt między rodzinami został zerwany. Dopiero po 50 latach córka Pankowskich, Irena, nawiązała ponowny kontakt z synem Stolarczyków, Witoldem.

20 czerwca 1995 r. ks. Witold Stolarczyk wraz z rodzicami, Franciszkiem i Apolonią, został uhonorowany przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Historię jego rodziny opublikowaliśmy na Portalu Polscy Sprawiedliwi na podstawie wywiadu, którego ks. Stolarczyk udzielił Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w 2010 roku.


» Przeczytaj: Historia rodziny Stolarczyków


Ks. Witold Stolarczyk zmarł 16 stycznia 2020 r. w wieku 99 lat. Przez 70 lat był księdzem, w tym proboszczem parafii w Cisowie (gm. Daleszyce) i w Łanach Wielkich (pow. zawierciański). Pożegnanie zmarłego odbyło się 20 stycznia w kościele parafialnym w Obiechowie (gm. Słupia Jędrzejowska, woj. świętokrzyskie) pod przewodnictwem bp. kieleckiego Jana Piotrowskiego.