Zaproszenie na dyskusję wokół książki D. Libionki

Mateusz Szczepaniak / materiały prasowe, 13 czerwca 2017
W imieniu Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN oraz Zespołu Badań nad Literaturą Zagłady IBL PAN zapraszamy do udziału w dyskusji wokół najnowszej książki Dariusza Libionki „Zagłada Żydów w Generalnym Gubernatorstwie. Zarys problematyki”, wydanej przez Państwowe Muzeum na Majdanku. W rozmowie o książce prócz autora udział wezmą prof. Joanna Tokarska-Bakir oraz Robert Szuchta. Dyskusję poprowadzi prof. Jacek Leociak.

Akcja „Reinhardt” rozpoczęła się w nocy z 16 na 17 marca 1942 r. od deportacji Żydów z getta w Lublinie do obozu zagłady w Bełżcu. Celem akcji było wymordowanie ludności żydowskiej z pięciu dystryktów Generalnego Gubernatorstwa (warszawskiego, radomskiego, krakowskiego, lubelskiego i galicyjskiego). Pod koniec 1942 r. akcję rozszerzono na wcielony do Prus Wschodnich okręg białostocki.


Więcej o akcji „Reinhardt”


Najnowsza książka Dariusza Libionki, opisująca zagładę Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa, jest pierwszym monograficznym opracowaniem tego tematu. Autor skupił się w swojej pracy na działaniach sprawców i mechanizmach Zagład, opisując je w układzie problemowo-chronologicznym. Wiele miejsca poświęcił także reakcjom Żydów i postawom ludności chrześcijańskiej.

Tę książkę powinno się czytać w ciszy i ze ściśniętym sercem. Ale o tej książce należy mówić głośno. Bardzo głośno. Dlaczego? Niemal każdy rynek polskich miast i miasteczek stawał się miejscem koncentracji deportowanych Żydów, niemal każda ulica polskich miast i miasteczek spłynęła wtedy krwią, niemal każda  większa stacja kolejowa była miejscem załadunku jadących na zagładę. Dziś wg badań przeprowadzonych w 2009 roku na zlecenie Muzeum II wojny Światowej w Gdańsku na Treblinkę, największy obóz akcji „Reinhardt”, jako miejsce zagłady wskazało 13,8% Polaków, na Sobibór 1,9%, na Bełżec 0,9%. Dlatego będziemy o tej książce głośno mówić. Będziemy o niej dyskutować – czytamy w zaproszeniu do udziału w dyskusji Centrum Badań nad Zagładą Żydów.

Spotkanie odbędzie się 28 czerwca 2017 r. o godz. 18.00 w Pałacu Staszica przy ul. Nowy Świat 72 w Warszawie, s. 144 (im. A. Mickiewicza, II piętro). Wstęp wolny. W trakcie spotkania będzie możliwośc nabycia książki w promocyjnej cenie.