Uroczystość uhonorowania bohaterów

MP, 24 listopada 2008
17 listopada o godz. 17.00 w Teatrze Narodowym odbyła się uroczystość poświęcona Polakom, którzy pomagali Żydom w czasie drugiej wojny światowej.

Odznaczenia w imieniu Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wręczyła Małżonka Prezydenta Pani Maria Kaczyńska oraz Ewa Junczyk - Ziomecka, Sekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta RP. Udekorowano 70 spośród tych, którzy z narażeniem życia własnego i swoich bliskich spieszyli na ratunek żydowskim przyjaciołom, sąsiadom i współmieszkańcom na stronie internetowej „lista uhonorowanych”

Na uroczystość przybyli Sprawiedliwi oraz ich rodziny, przedstawiciele władz państwowych najwyższego szczebla, ambasadorowie, delegacje zagranicznych instytucji naukowych, środowiska polskiej kultury oraz krajowi i zagraniczni dziennikarze. Licznie reprezentowana była także młodzież z I Liceum społecznego w Warszawie, z gimnazjum nr. 23 im. Ireny Sendler oraz szkoły Laudera.

W imieniu Prezydenta RP głos zabrała Ewa Junczyk-Ziomecka: "Za chwilę 70 spośród 6066 polskich Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, podobnie jak rok temu 50 Sprawiedliwych, zostanie z inicjatywy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego uhonorowanych wysokimi odznaczeniami państwowymi.

W uznaniu za to że podczas hitlerowskiej okupacji, kiedy każdy Polak mógł zginąć a każdy Żyd skazany był z góry na śmierć, wzięli na siebie żydowski los. Najstraszniejszy, jaki zdarzył się w historii XX wieku. Weszli do piekła i z własnej woli zostali w nim w strachu przed własną śmiercią i swoich podopiecznych, w lęku o życie swoich najbliższych, czasami mieszkańców całej kamienicy a bywało, że całej wsi. I zostali w tym piekle przez miesiąc, rok, dwa a bywało, że dłużej.

I choć bali się w dzień i w nocy, że się wyda i wszyscy zginą, zgodzili się na takie życie. Zdecydowali się na cudzy, gorszy los, choć przecież mieli własny, trochę lepszy, trochę bezpieczniejszy, dający większe szanse na przeżycie okupacji".

Wieczór rozpoczęłą śpiewem Bente Kahan – norweska piosenkarka i aktorka, jedna z czołowych wykonawczyń pieśni żydowskich w Europie. Oprawę muzyczną dalszej części uroczystości zapewnili znakomici artyści, m.in. Krzysztof Jabłoński, Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl oraz Trio Andrzeja Jagodzińskiego. Wykonane zostały utwory Fryderyka Szopena w wersji klasycznej i jazzowej.

Uroczystość prowadziła Maja Ostaszewska, reżyserowała – Agnieszka Glińska.