Stanisław Świerczewski Honorowym Obywatelem Izraela

KJ, 21 maja 2013
Stanisław Świerczewski, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, odebrał tytuł Honorowego Obywatela Izraela. Uroczystość odbyła się 20 maja 2013 r. w  sali widowiskowej klubu Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie w ramach spotkania żołnierzy Wojska Polskiego z żołnierzami armii izraelskiej.

Dyplom honorowy wręczył panu Stanisławowi Świerczewskiemu Attache Obrony i Wojskowy płk. David Mizrachin z Ambasady Izraela. W uroczystości wzięlo udział ok. 300 żołnierzy z Polski i Izraela, którzy spotkali się w Warszawie w ramach programu „Witnesses in Uniform”.

Stanisław Świerczewski (ur. 1931 r.) i jego ojciec Władysław w czasie II wojny światowej nieśli bezinteresowną pomoc Żydom zamkniętym w płońskim getcie. Pomogli uciec stamtąd trzem mężczyznom, których ukryli następnie na strychu swojego domu. Byli to: Isaak Mosiek (Jan Trawiński), Dawid Kapeluśnik i Eli (Edward) Neuman. Świerczewscy znaleźli im później schronienie u dalszej rodziny.

Pan Stanisław Świerczewski i jego ojciec Władysław zostali odznaczeni w 2004 r. tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Uroczystość wręczenia medalu odbyła się w 2005 r. w rezydencji Ambasadora Izraela w Warszawie.

Obecnie pan Stanisław Świerczewski ma 82 lata (jest jednym z najmłodszych Sprawiedliwych), mieszka w Warszawie i pełni funkcję wiceprzewodniczącego Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.