Pomoc Żydom w czasie drugiej wojny światowej – historie, konteksty, pytania

Redakcja / Editorial staff / English translation: Andrew Rajcher 28 Wrzesień 2018
Rok 2018 został ustanowiony Rokiem Ireny Sendlerowej. Włączając się w jego obchody, Muzeum POLIN zaprasza do udziału w kursie edukacyjnym „Pomoc Żydom w czasie drugiej wojny światowej – historie, konteksty, pytania”.

Spotkania w ramach kursu „Pomoc Żydom w czasie drugiej wojny światowej – historie, konteksty, pytania” odbędą się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w dniach 14 października - 3 grudnia (6 spotkań), FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY >>

Biografia Ireny Sendlerowej, Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, będzie punktem wyjścia do rozmów na temat zróżnicowanych postaw Polaków wobec Żydów w czasie Zagłady. Podczas kursu przyjrzymy się ujęciom tego tematu na wystawie stałej Muzeum POLIN oraz na innych wystawach. Porozmawiamy także o funkcjonowaniu Sprawiedliwych w pamięci zbiorowej i współczesnych debatach na ten temat w Polsce i w Europie.

Do udziału w kursie zapraszamy przede wszystkim osoby pracujące w instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych oraz studentów i studentki kierunków humanistycznych.

Zgłoszenia przyjmujemy do niedzieli, 7 października, wyniki rekrutacji przesłana zostanie mailowo zainteresowanym osobom 8 października.

Udział bezpłatny, nie mamy możliwości zwrotu kosztów dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia.

PROGRAM KURSU

Kurs składa się z sześciu spotkań dla stałej grupy:

 • Niedziela, 14.10 (godz. 14.00-17.30) – Wprowadzenie do kursu oraz spacer Warszawa Ireny Sendlerowej prowadzony przez Katarzynę Jankowską, przewodniczkę Muzeum POLIN.
 • Środa, 24.10 ( godz. 17.30-20.00) – Zwiedzanie Galerii Zagłada wystawy stałej Muzeum POLIN i rozmowa z Kamilą Radecką-Mikulicz – kuratorką galerii
 • Poniedziałek, 5.11 (godz. 17.30-20.00) – Spotkanie Pamięć ujęta w wystawach. W spotkaniu wezmą udział:
  » dr Anna Stróż-Pawłowska, dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.
  » dr Aleksandra Namysło (IPN, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, kuratorka wystawy „Życie przechowane. Mieszkańcy Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z pomocą Żydom w czasie II wojny światowej”)
  » Klara Jackl (Muzeum POLIN, kuratorka wystaw „Z narażeniem życia. Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady” i „Between Life and Death. Stories of Rescue During the Holocaust”).
 • Poniedziałek, 12.11 (godz. 17.30-20.00) – Polskie i europejskie debaty wokół Sprawiedliwych – wykład dr hab. Aliny Molisak
 • Poniedziałek, 26.11 (godz. 17.30-20.00) – Dyskurs o Sprawiedliwych w Marcu ’68 – spotkanie z dr Natalią Romik, kuratorką wystawy "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68"
 • Poniedziałek 3.12 (godz. 17.30-20.00) – Jak mówić o Sprawiedliwych? – zajęcia współprowadzone przez osoby uczestniczące w kursie

Osoba kontaktowa w sprawie kursu: Małgorzata Waszczuk, mwaszczuk@polin.pl