Nowa odsłona Internetowej Bazy Danych Getta Warszawskiego i „Aryjskiej” Warszawy

Redakcja / Editorial staff / English translation: Andrew Rajcher, 22 lipca 2020
W dniu 78. rocznicy rozpoczęcia przez Niemców tzw. wielkiej akcji likwidacyjnej getta warszawskiego, Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFIS PAN uruchomiło nową odsłonę Internetowej Bazy Danych Getta Warszawskiego i „Aryjskiej” Warszawy. Baza została gruntownie odnowiona, uzupełniona o kilkadziesiąt tysięcy nowych rekordów, wzbogacona o interaktywną mapę i atlas getta. Zachęcamy do przeszukiwania uzupełnionej zawartości oraz skorzystania z nowych funkcjonalności tego ważnego narzędzia internetowego.

„12583 miejsc, 30925 osób, 31230 wydarzeń, 1511 źródeł – oddajemy w Państwa ręce gruntownie odnowioną i uzupełnioną Internetową Bazę Danych Getta Warszawskiego i »Aryjskiej« Warszawy. Udało się przygotować serwis, którym chcemy oddać hołd wszystkim warszawskim bezimiennym i zidentyfikowanym ofiarom Zagłady, jak również uratowanym i ratującym”.

Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFIS PAN uruchomiło odnowioną i uzupełnioną Internetową Bazę Danych Getta Warszawskiego i „Aryjskiej” Warszawy dzięki pracy kilkudziesięciu osób, na którą składały się m.in. kwerendy archiwalne, wprowadzane i analiza danych, opracowania kartograficzne i geolokalizacyjne oraz tworzenie narzędzi informatycznych i graficznych.

Nowa odsłona bazy

Baza wzbogaciła się o nowy interfejs graficzny, znacząco usprawnione zostały także instrumenty do wyszukiwania i filtrowania zapytań. Przy wykorzystaniu narzędzi kartograficznych możliwe jest prezentowanie wybranych danych na mapie, także nakładając na współczesną siatkę ulic warstwy historyczne, zarówno z getta warszawskiego, jak i dla całej Warszawy w przedwojennych granicach.

Dodano także „Atlas getta”. Użytkownicy znajdą tam komplet 14 planów getta w wysokiej rozdzielczości, znanych z publikacji: Getto Warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście. Wzbogacone zostały esejem prof. Jacka Leociaka o topografii warszawskiej dzielnicy zamkniętej. Baza będzie dalej uzupełniana i aktualizowana.

Prace nad bazą możliwe były dzięki projektowi badawczemu realizowanemu w zespole: prof. Barbara Engelking, Agnieszka Haska i Jakub Petelewicz w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki pn. Ukrywanie się w Warszawie po „aryjskiej stronie”, 1940–1945 nr 2016/21/B/HS3/00577 oraz dzięki wsparciu Fondation pour la Mémoire de la Shoah.


» Zobacz Internetową Bazę Danych Getta i „Aryjskiej” Warszawy


» Obejrzyj zapis spotkania online na temat nowej odsłony bazy