Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

Klara Jackl, 23 marca 2018
24 marca obchodzone będzie nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Datę wybrano, by upamiętnić los zamordowanej tego dnia przez Niemców rodziny Ulmów oraz ukrywanych przez nich Żydów we wsi Markowa na Rzeszowszczyźnie.

Święto państwowe ustanowione zostało z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Poświęcone ma być wszystkim Polakom, którzy w czasie Zagłady udzielali pomocy Żydom. We wstępie do podpisanej przez Prezydenta 20 marca br. ustawy czytamy: „W hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów”.

Data wybrana na dzień obchodów jest symboliczna. Nawiązuje do tragicznej historii Wiktorii i Józefa Ulmów, ich szóstki dzieci oraz ośmiorga Żydów, których Ulmowie przez dwa lata ukrywali na poddaszu swojego domu w Markowej.  24 marca 1944 roku Niemcy zamordowali polską rodzinę i ukrywających się Żydów – członków rodzin Szallów i Goldmanów. Egzekucja była wynikiem donosu granatowego policjanta.


Czytaj historię rodziny Ulmów


24 marca o godz. 22.45 w TVP Historia, w związku ze świętem państwowym, wyemitowany zostanie film dokumentalny „Ocaleni” produkcji Muzeum POLIN, autorstwa Joanny Król i Karoliny Dzięciołowskiej. Bohaterami filmu są ocaleni z Zagłady polscy Żydzi. Snują oni dramatyczną opowieść o tym, co kształtowało ich wojenne losy i było świadectwem zarówno wielkości człowieka, jego poświęcenia i ogromnej dobroci, a także podłości i drzemiącego w nim zła. Więcej informacji o filmie»