Irena Sendlerowa została patronką Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Ciechanowie
Społeczne Towarzystwo Oświatowe, do którego należy szkoła w Ciechanowie, powstało w 1987 roku. Najstarsze szkoły rozpoczęły działalność w 1989 roku, a dziś jest ich w całej Polsce blisko 150. STO jest organizacją pozarządową działającą na rzecz upowszechniania w Polsce idei nowoczesnej szkoły, łączącej harmonijnie edukację i wychowanie.
O nadaniu nowego patrona szkole podstawowej w Ciechanowie zadecydowali w zeszłym roku jej uczniowie. Uroczystość jubileuszu odbyła się 11 grudnia 2015 roku w obecności pani Janiny Zgrzembskiej – córki Ireny Sendlerowej, Anny Mieszkowskiej – autorki biografii patronki, założycieli szkoły, członków Rady Rodziców, przedstawicieli Zarządu Głównego Społecznego Towarzystwa Oświatowego, absolwentów, przedstawicieli samorządu lokalnego, organizacji pozarządowych, mediów oraz społeczności szkoły – uczniów, nauczycieli i rodziców. Muzeum POLIN reprezentowała Klara Jackl, koorynatorka projektu Polscy Sprawiedliwi -Przywracanie Pamięci.
Szkoła otrzymała poświęcony sztandar oraz przyznano odznaczenia dla działaczek SKT nr 76 STO w Ciechanowie - sekretarza szkoły Haliny Ostrowskiej oraz nauczycielki historii Joanny Śpiewak. Część artystyczna rozpoczęła się od występu absolwentki szkoły, piosenkarki Doroty "Dody" Rabczewskiej. Na scenie wystąpili także uczniowie i nauczyciele.
Irena Sendlerowa- Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, ocaliła od Zagłady wiele żydowskich dzieci z warszawskiego getta. W latach 1939-1942, pracując w Wydziale Opieki Społecznej m.st. Warszawy, organizowała siatkę kilkunastu pracownic społecznych, które wyprowadzały dzieci żydowskie z getta i umieszczały po „aryjskiej stronie” u polskich rodzin, w sierocińcach i klasztorach. Prawdziwe dane każdego dziecka Sendlerowa zapisywała na wąskich karteczkach i chowała do szklanych butelek zakopanychpóźniej pod ziemią, by po wojnie przywrócić dzieciom ich prawdziwe tożsamości. Od 1942 r. przewodniczyła referatowi dziecięcemu konspiracyjnej Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Więcej na naszym portalu.





