Irena Adamowicz. Spotkanie o Sprawiedliwej

, 16 listopada 2016
"Grupa żydowskich mieszkańców odbierająca zwykle na dworcu prasę przywiezioną ze stolicy uważnie przygląda się młodej, filigranowej dziewczynie w mundurze, który noszą katoliccy harcerze, ozdobionym obszyciami i naszywkami" - mowa o Irenie Adamowicz, Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Tak ją opisuje Larissa Cain, autorka książki "Irena Adamowicz. Sprawiedliwa".

Spotkanie z autorką odbędzie się 4 listopada w Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17 w Krakowie. W dyskusji udział weźmie Maciej Biskup, OP. Na wydarzenie zaprasza Fundacja Judaica Centrum Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu.

Irena Adamowicz, polska arystokratka, harcerka, katoliczka, w międzywojniu przyjaźniła się ze skautami z syjonistycznego Haszomer Hacair. Pracowała jako wizytator domów dziecka i kontynuowała ten zawód w czasie wojny, co pozwoliło jej odwiedzać getto w Warszawie oraz podróżować po całej okupowanej Polsce. Wśród jej znajomych byli słynni działacze żydowscy i bojownicy z getta warszawskiego: Cywia Lubetkin, Izaak Cukierman, Josef Kapłan, Arie Wilner, Mordechaj Anielewicz.

Książka Larissy Cain, która sama ocalała z getta warszawskiego, jest pierwszą i jedyną dostępną obecnie biografią Sprawiedliwej. Autorka życie okupacyjne Ireny oraz problemy, z jakimi Sprawiedliwa musiała się zmierzyć w okresie PRL, kiedy fakt ratowania Żydów w czasie wojny stawał się często powodem prześladowań. 

Larissa Cain - urodzona w Polsce pisarka, w 1946 roku wyemigrowała do Francji. Jest autorką książek „Ghettos en révolte” („Bunt w gettach”, 2003), „Une enfance dans le ghetto de Varsovie” (“Dzieciństwo w getcie warszawskim”, 2007) i „L’Odyssée d’Oleg Lerner” („Odyseja Olega Lernera”, 2006).

Więcej o Irenie Adamowicz na naszej stronie.