Europejskie Drzewo Roku – kryjówka podczas Zagłady
Potężne drzewo stoi w parku przy dworze Mycielskich w Wiśniowej na Podkarpaciu. Mierzy 30 m wysokości, a w obwodzie liczy 675 cm. Stanowi pomnik przyrody, często uwieczniany przez malarzy i fotografików. W latach 30. XX w., namalowany przez Józefa Mehoffera, dąb znalazł się nawet na ówczesnym banknocie stuzłotowym.
Podczas drugiej wojny światowej we wnętrzu częściowo pustego pnia ukrywali się dwaj Żydzi – bracia o nazwisku Hymi. Byli to uciekinierzy z obozu pracy przymusowej lub getta we Frysztaku.
„Miejsce schronienia wskazała braciom Rozalia Proszak” – opowiada Jakub Pawłowski z Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej. „Dziupla, w której się ukryli, była potężnych rozmiarów. Podobno dwupoziomowa, dół pełnił rolę kryjówki, a góra – punktu obserwacyjnego. Obaj bracia przeżyli okupację, ale ich los w późniejszym czasie nie jest znany”.
Pracownicy Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, mieszczącego się w dawnym dworze Mycielskich, zwracają uwagę, iż zadziwiająca historia drzewa nie została do końca wyjaśniona. W rozmowach z mieszkańcami pojawiają się różne informacje o liczbie ukrywających się i okresie wykorzystywania kryjówki. Być może, przy okazji konkursu na Europejskie Drzewo Roku uda się dotrzeć do kolejnych świadków, a może nawet do tych, którzy znaleźli schronienie w starym dębie.
Niedawno dąb Józef zajął pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie na Drzewo Roku 2016, a teraz jego kandydatura została zgłoszona do plebiscytu na Europejskie Drzewo Roku 2017. Głosy można oddawać do 28 lutego 2017 r. na stronie www.treeoftheyear.org. Wyniki zostaną ogłoszone 21 marca 2017 r., podczas Ceremonii Rozdania Nagród w Brukseli.