Żegnamy Stanisława Świerczewskiego (1932-2017)

Mateusz Szczepaniak, 25 lutego 2017
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Stanisława Świerczewskiego, długoletniego wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Honorowego Obywatela Izraela. Zmarł 22 lutego 2017 r. w Warszawie w wieku 85 lat.

Urodził się 12 czerwca 1932 r. w Płońsku, gdzie jego rodzina prowadziła gospodarstwo rolne. Był najmłodszym synem Władysława i Zofii Świerczewskich.

Rodzina Świerczewskich udzielała pomocy Żydom od momentu utworzenia getta w Płońsku we wrześniu 1940 roku: „Przynosiło się kawałek chleba, kiełbasy, słoniny, kto co mógł dać” – wspominał Stanisław Świerczewski w wywiadzie dla Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w sierpniu 2008 roku.

Gdy w połowie 1942 r. Niemcy rozpoczęli likwidację getta, Świerczewscy postanowili pomóc swoim żydowskim znajomym w ukryciu się po tzw. aryjskiej stronie. Udzielili schronienia Dawidowi Kapeluśnikowi, Isaakowi Mosiekowi i Edwardowi Neumanowi, którzy do końca wojny ukrywali się w ich domu oraz w innych zorganizowanych kryjówkach.

Po wojnie ocalali wyjechali z Polski, lecz Stanisław Świerczewski utrzymywał z nimi kontakty: „Każdy po wojnie zajmował się sobą. A to miał się żenić, a to rozpoczął nową pracę, kończył szkołę. Poszły w zapomnienie wojenne losy, bo każdy chciał żyć na nowo, według nowego słońca”.

5 lipca 2004 r. Instytut Yad Vashem zadecydował o przyznaniu Stanisławowi Świerczewskiemu i jego ojcu Władysławowi tytułu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. 20 maja 2013 r. Stanisław Świerczewski otrzymał także tytuł Honorowego Obywatela Izraela. Od 2008 r. pełnił funkcję wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Po raz ostatni spotkaliśmy się z Panem Stanisławem 27 stycznia 2017 r., gdy w imieniu Towarzystwa składał kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Zmarł 22 lutego 2017 r. w Warszawie w wieku 85 lat. 

Pogrzeb odbędzie się 2 marca 2017 r. o godzinie 11.00 w kaplicy Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

Historia Stanisława Świerczewskiego dostępna jest na naszym portalu.