Rodzina Plewów

powiększ mapę

Historia pomocy - Rodzina Plewów

Ruth Pardess (z domu Schwarz) przyszła na świat w 1940 roku, w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jej rodzice Guta Gripel Korngold i Henryk Ignacy Schwarz w trakcie wojny musieli się ukrywać i przebywali w bardzo różnych miejscach. Matka wyjechała z małą Ruth do Warszawy, a później do miejscowości Sambor na Ukrainie, gdzie najpierw przebywały w więzieniu, a później w getcie.

Pewnego dnia w 1942 roku w getcie pojawił się Alojzy Plewa, znajomy rodziny ojca Ruth jeszcze z okresu przedwojennego. Guta poprosiła go, aby zabrał z getta jej dwuletnie dziecko. Młody mężczyzna zgodził się. Ponieważ był kawalerem przekazał małą dziewczynkę swoim rodzicom, a okoliczni mieszkańcy zostali poinformowani, że jest to jego nieślubne dziecko. Antoni i Anna Plewa byli rolnikami i mieszkali w miejscowości Kliny pod Kępnem. Mała Ruth otrzymała nowe imię – Antośka, została ochrzczona i uczęszczała do kościoła.  

Gdy w 1945 roku do Klin przyjechała Guta Gripel, mała Antośka nie poznała swojej matki: Oni byli bardzo dobrzy, bardzo dobroduszni i wydali dziecko” – wspomina swoich opiekunów z czasów wojny Ruth Pardess. Aby zachować choć część zwyczajów panujących w rodzinie Plewów, matka przez długi czas chodziła z małą córeczką na nabożeństwa do kościoła katolickiego.

Po wojnie Ruth wyjechała z matką do Izraela, a Henryk Schwarz, jej ojciec został w Polsce. Przez wiele lat Ruth Pardess ukrywała swoją wojenną historię przed najbliższymi: Chciałam należeć do teraźniejszości, nie chciałam, żeby wszyscy litowali się nade mną” –przyznaje po latach. W 1978 roku odwiedził ją Alojzy Plewa, który w trakcie pobytu w Izraelu został odznaczony medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Ruth Pardess przyjechała do Polski w lipcu 2011 roku, aby odwiedzić miejsca swojego urodzenia i ukrywania w trakcie wojny, gdzie spotkała się z następnymi pokoleniami rodziny Plewów.

Historie pomocy w okolicy