Polub na Facebook
Oglądaj na Youtube
Dla osób poszukujących źródeł historycznych udostępniamy listę polskich i zagranicznych instytucji, które w swoich zasobach posiadają relacje osób ratujących oraz ukrywających się w czasie Zagłady.
Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu gromadzi, ewidencjonuje, przechowuje, opracowuje, zabezpiecza i udostępnia dokumenty zbrodni z lat 1917–1990.
Archiwum Akt Nowych jest jednym z trzech polskich archiwów państwowych o charakterze centralnym. Gromadzi dokumenty datowane po 1918 roku, w tym z czasów II wojny światowej.
Wiele dokumentów na temat nadania tytułu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz organizowanych ceremonii w Polsce, znajduje się w Ambasadzie Izraela w Warszawie.
Archiwum Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie po przeszło 50 latach od czasu jego założenia stanowi największą kolekcję dokumentów dotyczących Zagłady. Kolekcja zawiera ponad 100 000 świadectw Ocalałych.
USC Shoah Foundation Institute for Visual History and Education to instytucja założona przez Stevena Spilberga w 1994 roku, rok po tym, gdy reżyser ukończył prace nad słynnym filmem „Lista Schindlera”.
Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie posiada jeden z najbogatszych zasobów źródłowych do badań historii Żydów w Polsce. Dokumentacja Zagłady stanowi ich najważniejszą część.