Polub na Facebook
Oglądaj na Youtube
Dla osób poszukujących źródeł historycznych udostępniamy listę polskich i zagranicznych instytucji, które w swoich zasobach posiadają relacje osób ratujących oraz ukrywających się w czasie Zagłady.
Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie posiada jeden z najbogatszych zasobów źródłowych do badań historii Żydów w Polsce. Dokumentacja Zagłady stanowi ich najważniejszą część.
Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu gromadzi, ewidencjonuje, przechowuje, opracowuje, zabezpiecza i udostępnia dokumenty zbrodni z lat 1917–1990.
USC Shoah Foundation Institute for Visual History and Education to instytucja założona przez Stevena Spilberga w 1994 roku, rok po tym, gdy reżyser ukończył prace nad słynnym filmem „Lista Schindlera”.
Archiwum Akt Nowych jest jednym z trzech polskich archiwów państwowych o charakterze centralnym. Gromadzi dokumenty datowane po 1918 roku, w tym z czasów II wojny światowej.
Wiele dokumentów na temat nadania tytułu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz organizowanych ceremonii w Polsce, znajduje się w Ambasadzie Izraela w Warszawie.
Archiwum Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie po przeszło 50 latach od czasu jego założenia stanowi największą kolekcję dokumentów dotyczących Zagłady. Kolekcja zawiera ponad 100 000 świadectw Ocalałych.