Rodzina Dąbowskich

powiększ mapę

Historia pomocy - Rodzina Dąbowskich

Krzysztof Dąbowski z rodziną mieszkał na kolonii Długołęka w pobliżu Knyszyna pod Białymstokiem. Miał siedmioro dzieci, a jego żona ciężko chorowała.

Od jesieni 1942 roku Dąbowski z pomocą córki Heleny ukrywał w swoim gospodarstwie siedmioro Żydów. Byli to: Ber Słodki (lat 60) z żoną Frumą, rabin Abram Krawiec (lat ok. 27) z ciężarną żoną Szoszą, Gerson Krawiec z żoną Jentą i pięcioletnim synem Szmuelem. Razem z kilkudziesięcioma innymi osobami uciekli oni z pociągu, którym Niemcy przewozili knyszyńskich Żydów do getta w Białymstoku.

Już po zakończeniu wojny, w maju 1945 roku, w domu Dąbowskich zjawiło się kilku uzbrojonych ludzi, którzy dowiedzieli się, że ukrywali oni w czasie wojny Żydów. Bandyci zażądali złota i dolarów, jakie w ich przekonaniu gospodarze otrzymali od ukrywanych. Gdy niczego nie uzyskali – Dąbowscy nie mieli bowiem żadnych domniemanych skarbów – zamordowali Krzysztofa.

Wszyscy ukrywający się u Dąbowskich przeżyli. Po wojnie opuścili Polskę.

Bibliografia

  • Gutman Israel red. nacz., Księga Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Ratujący Żydów podczas Holocaustu
  • Grynberg Michał, Księga Sprawiedliwych

    Leksykon uwzględnia historie Polaków uhonorowanych tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w latach 19631989. Wykaz haseł poprzedza przedmowa Icchaka Arada oraz Chaima Chefera Sprawiedliwi świata.