Zbliża się Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Żydowskie motywy”

Mateusz Szczepaniak, 16 listopada 2016
Kilkadziesiąt interesujących filmów o tematyce żydowskiej czeka na kinomanów podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy”, który rozpocznie się 18 maja w warszawskim Kinie Muranów. Nie zabraknie filmów poruszających tematykę Zagłady.

Festiwal poświęcony jest narodowi żydowskiemu, jego tożsamości, tradycji, kulturze i historii. Od 12 lat mamy okazję obejrzeć najnowsze i najciekawsze filmy z całego świata. W tym roku festiwal otworzy projekcja Sklepu przy głównej ulicy w reżyserii Jána Kadára i Elmara Klosa w 50. rocznicę przyznania Oscara dla tej czechosłowackiej produkcji.

Program wypełnią jednak filmy współczesne, m.in. Bente i Olek w reżyserii Andrzeja Titkowa o Bente Kahan i Aleksandrze Gleichgewichcie, którzy przyczynili się do odbudowy żydowskiego życia we Wrocławiu, 7 dni w St. Petersburgu o emigrantach rozdartych między rodzinną Rosją a nową ojczyzną w Izraelu, czy nagrodzony w ubiegły roku Oscarem Syn Szawła

Szczególną uwagę zwracamy na filmy przedstawiające historie ratowania Żydów podczas Zagłady. W czwartek 19 maja o godz 17.30 oraz 21 maja o godz. 16.50 odbędą się pokazy filmu dokumentalnego Historia Ireny Sendlerowej w reżyserii Andrzeja Wolfa. Film został zrealizowany na podstawie unikatowych wywiadów z tytułową bohaterką, zarejestrowanych w ostatnich dniach jej życia.

Polecamy także Klezmera w reżyserii Piotra Chrzana. Dramat polskiej produkcji w przejmujący i nowatorski sposób pokazuje zróżnicowane postawy, jakie podczas wojny przyjmowali wobec Żydów polscy chłopi. Pokaz 21 maja o godz. 18.00.

Seanse odbędą się w warszawskim Kinie Muranów od 18 do 22 maja 2016. Na wszystkie pokazy wstęp wolny. Darmowe wejściówki do odbioru w kinie od 13 maja.

Program Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy” można znaleźć na stronie www.jewishmotifs.org.pl.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest głównym partnerem festiwalu.