Ważny jest człowiek! Wystawa o Irenie Sendlerowej

W 110. rocznicę urodzin Ireny Sendlerowej (1910–2008) Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z Google Arts & Culture przypomina jej niezwykły życiorys. Na wirtualnej wystawie zobaczyć można liczne upamiętniania i odznaczenia Sendlerowej z kolekcji Muzeum POLIN. Ponadto, Google zaprezentował z tej okazji Doodle – specjalną grafikę inspirowaną postacią Sendlerowej, która tymczasowo zastąpiła logo tej najpopularniejszej wyszukiwarki świata. Zobacz wirtualną wystawę i poznaj historię Ireny Sendlerowej.

Wystawa o Irenie Sendlerowej

Irena Sendlerowa, wrażliwa społecznie aktywistka znana jest głównie z działalności w czasie niemieckiej okupacji w Polsce. Wtedy, wraz z grupą współpracowniczek, organizowała akcję ratowania dzieci żydowskich z getta warszawskiego.

Wirtualna wystawa na Google Arts & Culture ukazuje mechanizmy tej akcji, jej uczestniczki i uczestników, a także związane z nią miejsca.


» Zobacz wirtualną wystawę

Wystawa przygotowana we współpracy z Google Arts & Culture


Wystawa przedstawia także przedwojenną działalność Sendlerowej oraz jej przekonania – pracę na rzecz wykluczonych, niezgodę na dyskryminację. „Ważny jest człowiek!”, mówiła. Na wirtualnej wystawie zobaczyć można także liczne upamiętniania i odznaczenia Sendlerowej z kolekcji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jest wśród nich medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” – dar córki, Janiny Zgrzembskiej, z 2013 roku – który na co dzień oglądać można w holu głównym muzeum.

Muzeum POLIN w Google Arts & Culture

Muzeum POLIN jest obecne na Google Arts & Culture już od 2014 roku. Było jedną z pierwszych instytucji na świecie i pierwszą w Polsce, która w dniu otwarcia swojej ekspozycji stałej dla publiczności, udostępniła ją zarówno w budynku muzeum, mieszczącym się przy ul.  Anielewicza 6 w Warszawie, jak i wirtualnie na platformie.

Obok wirtualnych spacerów po ekspozycji stałej „1000 lat historii Żydów polskich” oraz po wystawie czasowej „Warszawa, Warsze”, można tam zobaczyć również wystawy czasowe „Jak zrobić Muzeum?”, ”Biografie rzeczy” oraz „Odzyskać opowieść. Obiekty w zbiorach Muzeum POLIN” – tę ostatnią aż w 6 wersjach językowych: polskiej, angielskiej, hiszpańskiej, czeskiej, francuskiej i rosyjskiej.

Obecnie Google Arts & Culture wspiera ponad 2 000 instytucji kultury w 84 krajach, prezentując ponad 200 000 wysokiej rozdzielczości obrazów cyfrowych oryginalnych dzieł sztuki, 7 milionów elementów archiwalnych, ponad 2000 ujęć Street View w muzeach i ponad 6000 wystaw online, którymi zajmują się profesjonalni kuratorzy. Wszystko to prezentujemy w spójny sposób na jednym portalu internetowym.

Google Doodle o Irenie Sendlerowej

Ponadto, Google zaprezentował okolicznościowy Doodle – specjalną grafikę inspirowaną postacią Ireny Sendlerowej, która tymczasowo zastąpiła logo tej najpopularniejszej wyszukiwarki świata. Doodle tworzone są przez Google od 2007 r. dla uczczenia wyjatkowych świąt, wydarzeń i rocznic.

Doodle z Ireną Sendlerową wita użytkowników Google w dniu 110. rocznicy urodzin Sprawiedliwej (15 lutego 2020 r.) w 29 krajach na całym świecie. Grafikę zaprojektowała ilustratorka Lydia Nichols: „Chciałam, aby Doodle odzwierciedlał powagę wojny, ale chciałam również, aby odzwierciedlał nadzieję i wytrwałość Sendlerowej wyrażoną w jej działaniach”, opisała swój projekt autorka.


Przeczytaj także