DOM POD ZWARIOWANĄ GWIAZDĄ - Żydzi ukrywani w warszawskim ZOO

Azyl, przystań, arka – tak o warszawskim ZOO mówili ci, którzy dzięki pomocy państwa Żabińskich przetrwali tam II wojnę światową. W 2015 r. mija 50 lat od uhonorowania rodziny Żabińskich tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Przedstawiamy wirtualną wystawę prezentującą historie Żydów ocalałych w ZOO.

Jan Żabiński, inżynier agronomii, fizjolog, miłośnik zwierząt, kierował przed wojną Warszawskim Ogrodem Zoologicznym. Wraz z żoną Antoniną, która dzieliła jego zoologiczną pasję, mieszkał w willi położonej na terenie Ogrodu. Małżeństwo wspólnie rozwijało instytucję sprowadzając do ZOO kolejne okazy zwierząt.


 Obejrzyj wystawę „Dom pod zwariowaną gwiazdą”


Gdy wybuchła wojna, Żabińscy zaangażowali się w konspirację. Większość zwierząt została zabita lub wywieziona przez Niemców, a w opustoszałych klatkach i pawilonach, a także w willi, Żabińscy ukrywali ludzi, broń i amunicję. Schronienie w ZOO znalazło wielu Żydów.  Tajnymi lokatorami domu „Pod zwariowaną gwiazdą”, jak nazywano willę, były między innymi rzeźbiarka Magdalena Gross i pisarka Rachela Auerbach.

Po wojnie, w 1965 roku, na postawie złożonych przez ocalałych relacji, Jan i Antonina Żabińscy zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Nasza wirtualna wystawa opisuje historię ZOO w czasie okupacji – historię jego gospodarzy oraz niektórych osób, którym Żabińscy pomagali: rzeźbiarki Magdaleny Gross, pisarki Racheli Auerbach, boksera Samuela Keningsweina i entomologa Szymona Tenenbauma.


 Zobacz wystawę o Żydach ukrywających się w warszawskim ZOO


 


www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org

Więcej o programie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”