DOBRY ADRES - Historie ukrywania Żydów w okupowanej Warszawie

Gdzie w Warszawie ukrywali się Żydzi w czasie wojny? Ile z tych miejsc zachowało się do dziś? Może mijamy je na co dzień? Te zapomniane warszawskie historie można poznać dzięki wirtualnej wystawie „Dobry adres”.

Historycy szacują, że Żydów ukrywających się na terenie stolicy w różnych okresach II wojny światowej mogło być do 27 tysięcy. Już nigdy nie dowiemy się ilu i gdzie dokładnie przeżyło. Naszą wystawą, przygotowaną wspólnie z warszawskim blogiem Pańska Skórka, postaramy się przypomnieć historie Polaków, którzy nieśli ratunek Żydom, ryzykując swoje życie. Niemcy za pomoc Żydom karali w Polsce śmiercią. Ratującym i ocalałym – Polakom i Żydom – poświęcamy kolejną wirtualną wystawę, która przedstawia wybrane warszawskie historie pomocy.


Zobacz wystawę „Dobry adres”


 Na mapie Warszawy – z 1941 roku i dzisiejszej – zaznaczyliśmy ponad 40 adresów, gdzie udzielano pomocy Żydom. Miejsca te istnieją do dziś. Przedstawiamy związane z nimi historie ilustrując je zdjęciami współczesnymi i archiwalnymi oraz filmowymi relacjami świadków. Opowiadamy m.in. o ocaleniu Kazimierza Brandysa przy ul. Narbutta 52, działalności Mieczysława Fogga przy Koszykowej czy  właściciela Fotoplastikonu w Alejach Jerozolimskich.

Autorką wystawy jest Karolina Dzięciołowska. Wystawa zrealizowana została w ramach projektu „Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci” Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z Artkolektyw. Partnerem wystawy jest blog „Pańska skórka”.


Wystawa „Dobry adres. Historie ukrywania Żydów w okupowanej Warszawie”


 


www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org

Więcej o programie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”