Irena Sendler

Irena Sendlerowa z d. Krzyżanowska w sukience z koronkowym kołnierzem. Warszawa, 1945

Biografia Ireny Sendlerowej

„Wychowana byłam w duchu, że obojętna jest sprawa religii, narodu, przynależności do jakiejś rasy – ważny jest człowiek!” – pisała w życiorysie.

Irena Sendlerowa z d. Krzyżanowska w kitlu i czepku pielęgniarskim. Warszawa, 24.12.1944

Ważny jest człowiek! Wystawa o Irenie Sendlerowej

W 110. rocznicę urodzin Ireny Sendlerowej (1910–2008) Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z Google Arts & Culture przypomniało jej niezwykłą historię w wirtualnej wystawie.

Irena Sendlerowa i Maria Proner podczas uroczystości sadzenia drzewa pamięci w Ogrodzie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w Instytucie Yad Vashem. Jerozolima, 06.05.1983

Sieć współpracownic Ireny Sendlerowej

Działania Ireny Sendlerowej możliwe były dzięki współpracy z wieloma osobami. Wśród najbliższych były koleżanki z miejskiego Wydziału Opieki Społecznej.

Portret studyjny Ireny Sendlerowej z d. Krzyżanowskiej. Warszawa, 1943

Działalność Ireny Sendlerowej w „Żegocie”

W październiku 1943 roku Sendlerowa została kierowniczką referatu dziecięcego „Żegoty”. Wówczas miał on pod opieką 99 dzieci, wspomagał również te w klasztorach i zakładach opiekuńczych.

Irena Sendlerowa z d. Krzyżanowska w ogrodzie trzyma na rękach swoją córkę Janinę. Warszawa-Radość, 06.1948

Dzieci Ireny Sendlerowej

Liczba dzieci, które ocalały dzięki pomocy Ireny Sendlerowej i jej współpracowników jest dziś trudna do ustalenia. Po wojnie z wieloma ocalałymi Sprawiedliwa pozostała w bliskich stosunkach.

Arkusz izraelskich znaczków pocztowych z wizerunkiem Ireny Sendlerowej. Obiekt przekazany do zbiorów Muzeum POLIN przez Janinę Zgrzembską, córkę Ireny. Warszawa, 09.06.2017

Pamiątki po Irenie Sendlerowej

Pamiątki po Irenie Sendlerowej są częścią zbiorów Muzeum POLIN. W kolekcji znajduje się m.in. Order Orła Białego, medal Sprawiedliwej czy Order Uśmiechu.

Malowanie muralu z wizerunkiem Ireny Sendlerowej. Portret Ireny trzymającej naręcze serc wpisany jest w koronę drzewa. Widoczni artyści w podnośniku koszowym. Bielsko-Biała, ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 19, 14.05.2014

Upamiętnienia Ireny Sendlerowej

Przyjmują najróżniejsze formy – od nazw ulic, placów i szkół, przez nagrody jej imienia, murale, po monety i znaczki pocztowe, a nawet odmianę tulipana.

Portret Ireny Sendlerowej w czarnej opasce na głowie. Warszawa, 01.02.2007

Źródła o Irenie Sendlerowej

Wybrane wydawnictwa źródłowe, publikacje książkowe i prasowe oraz filmy dokumentalne i fabularne dotyczące życia i działalności Ireny Sendlerowej.

Irena Sendlerowa z d. Krzyżanowska z córką Janiną, siedzącą przy stoliku z zabawkami. Warszawa, 01.1949

Pakiet edukacyjny

Muzeum POLIN wraz z Centrum Edukacji Obywatelskiej opracowały materiały edukacyjne, które umożliwią przeprowadzenie lekcji o Irenie Sendlerowej.

76. rocznica powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota”

Rok Ireny Sendlerowej (2018)

W Muzeum POLIN odbyło się wiele działań edukacyjnych, wystawienniczych i internetowych, przypominających historię Ireny Sendlerowej.