Irena Sendlerowa
Irena Sendlerowa to jedna z najbardziej znanych polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Tytuł ten otrzymała za zasługi z czasów II wojny światowej – działając w konspiracji, także w strukturach Rady Pomocy Żydom „Żegota”, prowadziła akcję ratowania dzieci żydowskich z getta warszawskiego. Wraz z grupą współpracowniczek, udało jej się ocalić kilkaset dzieci.

Wystawa w Google Arts & Culture (2020)
W 110. rocznicę urodzin Ireny Sendlerowej Muzeum POLIN we współpracy z Google Arts & Culture przypomniało jej niezwykły życiorys.

Biografia Ireny Sendlerowej
„Wychowana byłam w duchu, że obojętna jest sprawa religii, narodu, przynależności do jakiejś rasy – ważny jest człowiek!” – pisała w życiorysie.

Sieć współpracownic Ireny Sendlerowej
Działania Ireny Sendlerowej możliwe były dzięki współpracy z wieloma osobami. Wśród najbliższych były koleżanki z miejskiego Wydziału Opieki Społecznej.

Działalność Ireny Sendlerowej w „Żegocie”
W październiku 1943 roku Sendlerowa została kierowniczką referatu dziecięcego „Żegoty”. Wówczas miał on pod opieką 99 dzieci, wspomagał również te w klasztorach i zakładach opiekuńczych.

Dzieci Ireny Sendlerowej
Liczba dzieci, które ocalały dzięki pomocy Ireny Sendlerowej i jej współpracowników jest dziś trudna do ustalenia. Po wojnie z wieloma ocalałymi Sprawiedliwa pozostała w bliskich stosunkach.

Pamiątki po Irenie Sendlerowej
Pamiątki po Irenie Sendlerowej są częścią zbiorów Muzeum POLIN. W kolekcji znajduje się m.in. Order Orła Białego, medal Sprawiedliwej czy Order Uśmiechu.

Upamiętnienia Ireny Sendlerowej
Przyjmują najróżniejsze formy – od nazw ulic, placów i szkół, przez nagrody jej imienia, murale, po monety i znaczki pocztowe, a nawet odmianę tulipana.

Źródła o Irenie Sendlerowej
Wybrane wydawnictwa źródłowe, publikacje książkowe i prasowe oraz filmy dokumentalne i fabularne dotyczące życia i działalności Ireny Sendlerowej.

Pakiet edukacyjny
Muzeum POLIN wraz z Centrum Edukacji Obywatelskiej opracowały materiały edukacyjne, które umożliwią przeprowadzenie lekcji o Irenie Sendlerowej.

Rok Ireny Sendlerowej (2018)
W Muzeum POLIN odbyło się wiele działań edukacyjnych, wystawienniczych i internetowych, przypominających historię Ireny Sendlerowej.