Polscy artyści z pomocą Żydom

Polacy ratujący Żydów w czasie Zagłady wywodzili się z różnych środowisk, ich motywacje do udzielania pomocy także były zróżnicowane. Wśród ratujących znaleźli się znani artyści – pisarze, aktorzy czy muzycy. Poznaj historie kilku z nich w naszej wirtualnej wystawie.

Wojenna działalność znanych twórców

Śpiewak i kompozytor Mieczysław Fogg, pisarze i poeci Czesław Miłosz i Jarosław Iwaszkiewicz to postaci znane przede wszystkim ze swojej artystycznej i literackiej twórczości. Mniej znana jest ich działalność z czasów II wojny światowej. Twórcy ci w czasie Zagłady, samodzielnie lub z rodzinami, udzielali pomocy prześladowanym Żydom, głownie znajomym wywodzącym się ze środowiska artystycznego. Po latach zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Mieczysław Fogg w swoim warszawskim mieszkaniu przy ulicy Koszykowej pomagał ukrywać się m.in. dyrygentowi, kierownikowi teatru „Qui pro Quo” Iwo Wesby'iemu z żoną i córką. Bracia Miłoszowie pomagali małżeństwu Trossów z Wilna, Iwaszkiewiczowie w willi Stawisko stworzyli w czasie wojny azyl dla żydowskich znajomych. Historie te, wraz z fotografiami, pokazujemy w wirtualnej wystawie.

Opisujemy także historię malarki Ireny Zadarnowskiej, której artystyczny dorobek znajduje się jest w Muzeum Polskim w Raperswilu. Zadarnowska w czasie wojny pomagała znajomej z Wilna, Miriam Perewoskiej i jej córeczce Lily. Bohaterką wystawy jest także Helena Zelwerowicz, córka Aleksandra, patrona warszawskiej Akademii Teatralnej. Helena, z pomocą ojca, w mieszkaniu w Warszawie udzielała pomocy wielu żydowskim przyjaciołom. 



Inne wystawy wirtualne

Zachęcamy także do oglądania innych naszych wystaw wirtualnych, w tym najnowszej, poświęconej Irenie Sendlerowej. Wystawa zrealizowana została we współpracy z Instytutem Google Arts & Culture i otwarta 15 lutego 2020 r. w 110. rocznicę urodzin Sprawiedliwej.



Informacje o wystawie

Wystawa „Polscy artyści z pomocą Żydom” została zrealizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Autorki: Justyna Majewska (teksty, koncepcja), Klara Jackl / Muzeum POLIN (koordynacja, koncepcja) we współpracy z Laboratorium EE
Warszawa 2014



www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org

Przeczytaj więcej 



Zobacz więcej