Premiery portalu Polscy Sprawiedliwi w 2021 roku ✨
O wybranych treściach, które opublikowaliśmy w 2021 r., piszemy obszernie w dorocznym podsumowaniu. W niniejszym katalogu przeczytasz najciekawsze historie pomocy i nowe zakładki tematyczne, zobaczysz wybrane pamiątki z kolekcji Muzeum, obejrzysz filmy – dokumentalny, edukacyjny, rozmowę z espertami.

Nowa zakładka temat.: Żydzi ukrywający się po „aryjskiej stronie”
W 80. rocznicę wydania w okupowanej Polsce pierwszego rozporządzenia, w którym – pod groźbą kary śmierci – Niemcy zakazali Żydom opuszczania gett, a Polakom udzielania im pomocy, opublikowaliśmy nową zakładkę.

Nowa zakładka temat.: Żydzi udzielający pomocy innym Żydom
W Muzeum POLIN upamiętniamy Sprawiedliwych, rozumianych w szerokim i uniwersalnym znaczeniu tego pojęcia. Poznaj historie Żydów pomagających innym Żydom po „aryjskiej stronie” w naszej nowej zakładce.

Nowe opracowanie: Zagłada Żydów na Kresach Wschodnich
Rok 2021 upłynął także pod znakiem 80. rocznicy ataku III Rzeszy na ZSRR. Przypominając tamte wydarzenia, opublikowaliśmy nowe opracowanie, w którym przybliżamy przebieg Zagłady na Kresach Wschodnich.

Nowe opracowanie historii rodziny Wyrzykowskich i Karwowskich
W nawiązaniu do 80. rocznicy pogromu w Jedwabnem i 10. rocznicy śmierci Antoniny Wyrzykowskiej, opracowaliśmy historię rodziny z okolic Jedwabnego, którą uhonorowano tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Historia ocalenia Joanny Sobolewskiej-Pyz (Grynszpan)
W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu (27 stycznia), przypominamy losy Ocalałych. W tym roku opracowaliśmy historię Joanny Sobolewskiej-Pyz, byłej przewodniczącej Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu”.

Film edukacyjny o Janie i Antoninie Żabińskich
W ramach cyklu „Historie osobiste” Muzeum POLIN zaprezentowało filmy edukacyjne poświęcone postaciom ważnym dla historii i kultury polsko-żydowskiej. Jeden z nich opowiada o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Premiera online filmu „OCALENI”
Z okazji Jom ha-Szoa, czyli Dnia Pamięci o Zagładzie w Izraelu (8 kwietnia), opublikowaliśmy film dokumentalny o Ocalałych z Zagłady, zrealizowany dla Muzeum POLIN w 2011 roku. Film nie był dotąd dostępny w Internecie.

Historia pomocy udzielanej Żydom w Armii Krajowej
W latach okupacji niemieckiej Ignacy Lubczyński (pseud. „Andrzej Krzemień”), podpułkownik Wojska Polskiego, udzielał pomocy Żydom. Organizował ucieczki z gett i obozów koncentracyjnych, dostarczał fałszywe dokumenty tożsamości dla Żydów ukrywających się po tzw. aryjskiej stronie.

Zbrodnia w Nowym Bidaczowie. Historia Wróblów
W Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów (24 marca) opublikowaliśmy kolejną historię Polek i Polaków zamordowanych przez Niemców za udzielanie pomocy Żydom. Poznaj historię Jana i Marii Wróblów.
![Zapowiedzi wydawnicze portalu Polscy Sprawiedliwi na 2022 rok [grafika]](https://sprawiedliwi.org.pl/sites/default/files/styles/subpage_thumbnail/public/polscy-sprawiedliwi-zapowiedzi-wydawnicze-2022-polin.png?itok=sd6mSfff&c=9a0f31ea8e341daf21b3b5138c2d9c50 )
Zapowiedzi wydawnicze portalu Polscy Sprawiedliwi
Sprawdź, co planujemy na portalu Polscy Sprawiedliwi w 2022 roku. Będziemy upamiętniać ważne historyczne wydarzenia sprzed 80 lat, m.in. rozpoczęcie Akcji Reinhardt oraz powstanie Rady Pomocy Żydom „Żegota”.