Rodzina Pajewskich

powiększ mapę
Zdjęć : 6

Historia pomocy - Rodzina Pajewskich

Israel Golos urodził się Krośnicach, wsi leżącej między Ciechanowem a Mławą, jako piąte dziecko Beli i Abrahama. Na początku wojny cała rodzina została przesiedlona do ciechanowskiego getta.

Z pomocą sąsiada Janka Bozuchowskiego, Israel wydostał się legalnie z getta i pracował w gospodarstwie Janka. Jednocześnie mógł pomagać rodzinie w getcie.

5.11.1942 r. Israel dostał nakaz dołączenia do krewnych. Udało mu się jednak uciec. Rodzina została wysłana do Auschwitz.

Po raz kolejny pomógł mu Janek Bozuchowski radząc, by udał się do jego krewnych mieszkających 10 km od Krośnic. Zimą 1943 r. Israel dotarł do Mierzanowa, do Stanisława i Marii Pajewskich, rodziców Tadeusza i Wiktorii, którzy prowadzili gospodarstwo mleczarskie i wzięli go do pomocy.

Początkowo rodzina Pajewskich nie znała pochodzenia Israela. Jego tożsamość ujawnił kuzyn Ze’ev (Felek) Shlomovice, który – jak opowiada Israel – przypadkiem pojawił się w ich domu. Pajewscy postanowili jednak nie odsyłać chłopca.

Israel doczekał w rodzinie Pajewskich końca wojny.

Po wojnie wrócił do Krośnic, gdzie spotkał najstarszego brata Shimona i kuzyna. W sierpniu 1950 r. razem z Ze’ev Shlomovice popłynął do Haify. Mieszka w Beit-Elazari.

Tło historyczne

Na jesieni 1939 Niemcy powołali Judenrat w Ciechanowie. Getto powstało pod koniec 1940 roku, pierwsza deportacja do obozu zagłady była w grudniu 1941 roku, druga w lecie 1942. W listopadzie 1942 Niemcy zlikwidowali getto.