Rodzina Gutowskich

powiększ mapę

Historia pomocy - Rodzina Gutowskich

Janina Gutowska wraz z matką i młodszą siostrą mieszkała w willi na warszawskim Żoliborzu. Zaangażowana była w konspirację – działała w ZWZ, a następnie w AK.

Na początku 1943 r. znajoma matki Janiny przyprowadziła żydowskie małżeństwo z kilkuletnim dzieckiem i poprosiła o ich tymczasowe przechowanie. Gutowskie wspólnie zadecydowały, że ukryją u siebie rodzinę. Jak się później okazało, byli to państwo Teicherowie z Łodzi.

Po tygodniu znajoma zjawiła się ponownie i zabrała ze sobą rodziców; po chłopca miała przyjść później. Niestety, nowa kryjówka Teicherów na Pradze została wkrótce odkryta. Znajoma wycofała się z pomocy, a chłopiec pozostał pod opieką Gutowskich. Zamieszkał na poddaszu ich willi.


„Zaczytywał się książkami, marzył o lotnictwie”

Zobacz willę, w której rodzina Gutowskich ukrywała Henryka Teichera.


 Janina zdobyła dla chłopca „aryjskie papiery” na nazwisko Piotr Chrzanowski. Po kilku miesiącach willa Gutowskich stała się też azylem dla Ireny Palenker, żony żydowskiego oficera uwięzionego w offlagu. Po wojnie Piotrek i Irena wyemigrowali do Izraela. Nie zapomnieli jednak o rodzinie Gutowskich, dzięki której przeżyli Zagładę.

Historie pomocy w okolicy

Więcej

Bibliografia

  • Gutman Israel red. nacz., Księga Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Ratujący Żydów podczas Holocaustu, Kraków 2009
  • Szugiero Marzena, Wywiad z Janiną Różecką, Warszawa 1.08.2007
  • Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego, 349, 361