Rodzina Bobrowskich

powiększ mapę

Audio

2 audio

Historia pomocy - Rodzina Bobrowskich

Helena i Julian Bobrowscy z czwórką dzieci mieszkali w Krakowie. Niemcy aresztowali Juliana na początku okupacji, później trafił do KL Auschwitz, gdzie zginął. Jedyny syn Bobrowskich, Jan, działał w AK, nie bywał w domu. Helena została sama z córkami.

Niedaleko Bobrowskich mieszkały przed wojną tylko dwie rodziny żydowskie – Steinfeldowie i Weinfeldowie, obie zasymilowane. Żyli w dobrych relacjach sąsiedzkich.

W 1940 r. Steinfeldom urodziła się córka, Esterka. Przenieśli się do nieodległej Bochni, gdzie musieli zamieszkać w getcie. Ojciec, Mordechaj, trafił do KL Auschwitz złapany w jednej z niemieckich „akcji likwidacyjnych”. Jego żona Malka uciekła z Esterka.

Połączyła się z synem Zeewem i córką Rachelą. Razem dotarli do Krakowa. Jesienią 1942 r. zapukali do Bobrowskich. Dawni sąsiedzi przyjęli ich ciepło, przenocowali i dobrze zaopatrzyli na dalszą drogę. Bali się donosu sąsiadów.

Po wielu ciężkich przeżyciach, w czasie których stracili małą Esterkę, Niemcy deportowali Steinfeldów do KL Auschwitz. Malka zginęła. Jedynie Rachela zbiegła z transportu.

Dostała się do Krakowa. Przez 4 tygodnie ukrywała się u Bobrowskich. Rzadko wychodziła z domu, w takich wypadkachudawała rówieśniczkę - Marię, jedną z córek Heleny. Kobiety dzięki pomocy „Żegoty”, pomogły jej zorganizować ucieczkę z Polski. Dziewczyna dotarła na Słowację, a stamtąd przez Węgry i Turcję, do Palestyny.

Zeew uciekł z marszu śmierci w styczniu 1945 r. razem z przyjacielem - francuskim Żydem Paulem Schaferem. Dotarli do mieszkania Heleny. Bobrowskie zaopiekowały się nimi i pomagały do końca wojny.

Teresa Bobrowska: „To było po prostu człowieczeństwo. Oni się znaleźli w takiej sytuacji i sprawa załatwiona. Trzeba było pomóc”. Po wojnie Zeew dołączył do siostry w Izraelu. Do śmierci korespondowali z Bobrowskimi.

Bibliografia

  • Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego, 349, 2180
  • Andrzejewska Monika, Wywiad z Teresą Dietrich, Kraków 6.04.2009
  • Gutman Israel red. nacz., Księga Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Ratujący Żydów podczas Holocaustu, Kraków 2009