Rodzina Baranków

powiększ mapę

Galeria

Zdjęć: 5

Historia pomocy - Rodzina Baranków

Rankiem 15 marca 1943 roku przyjechało z Miechowa do Siedlisk (małopolskie) kilku umundurowanych Niemców,którzy udali się do sołtysa. Nakazali mu zgromadzenie miejscowych mężczyzn.

Po przybyciu mężczyzn wszyscy ruszyli w kierunku zabudowań rodziny Baranków, w których dokonano gruntownej rewizji. W jej trakcie wykryto w stajni schowek, a w nim czterech mężczyzn – pochodzących z Miechowa braci Gotfrydów i ich ojca. Z zeznań świadka Jana Kani: „[…] jeden z Niemców wskazał na poddasze chlewu przylegającego bezpośrednio do domu Baranka i tam zaglądnął. Okazało się, że pomiędzy domem a chlewem Baranka wymurowana była dodatkowa ścianka i tam urządzony był schowek. Żydom nakazano wyjść z kryjówki. Mężczyzn wyprowadzono za chlew i zastrzelono. Ich ciała pochowano za stodołą”.

Po zamordowaniu Żydów Niemcy udali się do domu Baranków. Wyprowadzili Łucję i Wincentego do stodoły, gdzie ich zastrzelili. Po chwili przyprowadzili tam również dzieci, którym nakazali uklęknąć w drzwiach stodoły i je również zastrzelili. Po popełnionej zbrodni obrabowali dom Baranków. Nie znaleźli jednak macochy Wincentego, Katarzyny. Grożąc, że wymordują całą wieś, nakazali mieszkańcom odnalezienie jej. Następnego dnia sąsiedzi odprowadzili Katarzynę na niemiecki posterunek, gdzie najprawdopodobniej została zamordowana.

 

Artykuł pochodzi z albumu Polacy Ratujący Żydów w czasie Zagłady. Przywracanie Pamięci, 2013.
POBIERZ ALBUM