Rodzina Apołłowów

powiększ mapę

Historia pomocy - Rodzina Apołłowów

Jadwiga i Konstanty Apołłowowie oraz ich dwie córki – czternastoletnia Krysia i dziewięcioletnia Irenka – mieszkali w Warszawie, przy ul. Skorupki 6. Konstanty był adwokatem.

Latem roku 1942 – gdy w warszawskim getcie trwała już akcja likwidacyjna – Irena Skowronek, siostra Jadwigi, poprosiła Appołłowów o ukrycie starszej osoby, Żydówki. Była nią Anna Neuding, która wydostała się na „aryjską” stronę i potrzebowała schronienia. Konstanty i Jadwiga przyjęli ją do domu i opiekowali się nią przez dwa miesiące, do czasu, gdy znalazła bezpieczniejszą kryjówkę.

O pomocy od nich otrzymanej Anna napisała w relacji dla Żydowskiego Instytutu Historycznego: „W sierpniu 1942 roku, bezpośrednio po opuszczeniu getta, znalazłam schronienie w domu mecenasa Konstantego Apołłowa. Mecenas, wiedząc (...), że nie posiadam żadnych dokumentów, przyjął mnie, chociaż mogło to być groźne w skutkach dla niego i jego rodziny (...), zupełnie bezinteresownie zaopiekował się mną (...). Dzięki jego wysoce humanitarnej postawie zdołałam przetrwać najcięższy i najniebezpieczniejszy okres mego życia”.

Historie pomocy w okolicy

Bibliografia

  • Gutman Israel red. nacz., Księga Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Ratujący Żydów podczas Holocaustu, Kraków 2009
  • Grynberg Michał, Księga Sprawiedliwych, Warszawa 1993

    Leksykon uwzględnia historie Polaków uhonorowanych tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w latach 19631989. Wykaz haseł poprzedza przedmowa Icchaka Arada oraz Chaima Chefera Sprawiedliwi świata.