Rodzina Adasiaków

powiększ mapę

Historia pomocy - Rodzina Adasiaków

Marianna Adasiak (później Bartoszewska) z dziećmi Ireną i Leszkiem mieszkała w Ursusie (obecnie dzielnica Warszawy), przy ul. Wrzosowej 24. Była wdową, mąż Jan Adasiak zginął  w 1939 roku. Pracowała jako krawcowa.

W roku 1942 brat Marianny, Władysław Raczyński, przyprowadził do niej szukających schronienia Żydów. Było to małżeństwo Szczepańskich – przed wojną noszących nazwisko Szaniawscy – z kilkuletnią córką Basią. Marianna przyjęła ich i przez półtora roku ukrywała w swoim domu. Gdy ryzyko wpadki stało się zbyt wielkie, gospodyni znalazła dla Szczepańskich nowe schronienie: najpierw przyjęła ich pod swój dach Tomalowa-Zrębska, a potem rodzina Kakietów. Koniec wojny zastał ich w kolejnej kryjówce, tym razem w Michałowicach koło Grójca.

Po wojnie Szczepańscy zamieszkali w Otwocku, gdzie mieli gabinet stomatologiczny. Później wyemigrowali do Izraela. Po wyjeździe kontakty obu rodzin rozluźniły się.

W 1988 roku Mariannę odwiedziła córka Szaniawskich Basia, obecnie Batia Rapaport. W swojej relacji dla Yad Vashem Batia napisała: „Marianna Adasiak zabrała nas do swojego domu, dzieliła się z nami wszystkim, co sama posiadała, a ukrywając nas, wystawiała siebie i swoje dzieci na niebezpieczeństwo śmierci. Jej dzieci wiedząc, że jesteśmy Żydami, pomagały dochować tej tajemnicy”.

Historie pomocy w okolicy

Bibliografia

  • Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego, 349, 1354
  • Gutman Israel red. nacz., Księga Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Ratujący Żydów podczas Holocaustu, Kraków 2009
  • Grynberg Michał, Księga Sprawiedliwych, Warszawa 1993

    Leksykon uwzględnia historie Polaków uhonorowanych tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w latach 19631989. Wykaz haseł poprzedza przedmowa Icchaka Arada oraz Chaima Chefera Sprawiedliwi świata.