Historie pomocy

Poznaj historie, twarze i głosy cywilnych bohaterów II wojny światowej – Polek i Polaków, którzy w czasie Zagłady nieśli ratunek Żydom, a także tych, którzy w okupowanej Polsce otrzymali od nich pomoc. Nasza kolekcja, gromadzona od 2007 r., liczy już niemal 1000 historii pomocy. Przeglądaj je według alfabetycznej listy nazwisk ratujących i ratowanych, katalogu najważniejszych tematów, miejsc pomocy, a także według formatu – zobacz wywiady ze świadkami historii oraz pamiątki z kolekcji Muzeum POLIN. Historyczny kontekst okupacji niemieckiej w Polsce i innych krajach Europy znajdziesz w zakładce o Sprawiedliwych.

Danuta Gałkowa i Giza Alterwajn

Alfabetyczna lista historii

Odkrywaj historie Polek i Polaków, którzy udzielali pomocy Żydom podczas Zagłady. Przeglądaj wszystkie zgromadzone przez Muzeum POLIN historie pomocy według alfabetycznej listy osób ratujących i ratowanych.

Teresa Prekerowa z d. Dobrska (1921–1998)

Premiery i zapowiedzi

Przeczytaj najnowsze historie pomocy, które opublikowaliśmy na portalu Polscy Sprawiedliwi w ostatnich miesiącach. Poznaj historie, twarze i głosy bohaterów II wojny światowej.

Antonina i Jan Żabińscy

Popularne historie: wybór czytelników

Przeczytaj treści najczęściej wyszukiwane i przeglądane przez czytelników i czytelniczki portalu Polscy Sprawiedliwi. Poznaj 10 najbardziej znanych historii pomocy.

Mieczysław Fogg oraz Lola i Olga Singer (Wesby)

Historie według tematów

Eksploruj wybrane historie pomocy pogrupowane według najważniejszych tematów dotyczących historii zagłady Żydów oraz okupacji niemieckiej w Polsce.

Mapa ratowania

Mapa pomocy

Przeglądaj historie pomocy udzielanej Żydom w okupowanej Polsce według lokalizacji. Na mapie zaznaczyliśmy setki miejsc w których Żydzi, z pomocą Polaków, ukrywali się podczas Zagłady.

Piotr Kopeć (ur. 1929)

Historia mówiona

Zobacz lub przesłuchaj fragmenty wywiadów ze świadkami historii – Polkami i Polakami ratującymi Żydów oraz z Ocalałymi z Zagłady. Nagrania pochodzą z kolekcji historii mówionej Muzeum POLIN.

Srebrna łyżeczka Elżbiety Ficowskiej z getta warszawskiego

Przedmioty historii

Zobacz pamiątki z kolekcji Muzeum POLIN, które opowiadają historie Polek i Polaków ratujących Żydów podczas Zagłady. Przedstawiamy fotografie, listy i przedmioty dnia codziennego.

Spotkanie Jakuba Berkmana z rodziną Pajków

Wasze opowieści

Przeczytaj więcej historii ratowania Żydów podczas okupacji niemieckiej. Poznaj wspomnienia, które zostały przesłane do Muzeum POLIN przez ratujących i ratowanych, a także ich potomków.