Filmografia

Obejrzyj filmy związane z tematyką ratowania Żydów podczas Zagłady – udostępniamy informacje o polskich i zagranicznych produkcjach dotykających tematu, zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych. Każda pozycja filmowa zawiera krótki opis bibliograficzny i streszczenie.

 • Azyl, Niki Caro, 2017, USA, dramat, 126 min

  „Azyl” to historia Antoniny i Jana Żabińskich, którzy w czasie II wojny światowej w warszawskim Ogrodzie Zoologicznym ukrywali Żydów. Film powstał w oparciu o książkę The Zookeeper’s Wife z 2007 r. autorstwa Diane Ackerman, napisaną na podstawie wspomnień Antoniny Żabińskiej, która stała się główną bohaterką filmu. W jej rolę wcieliła się Jessica Chastain – gwiazda Hollywood.

 • Biały niedźwiedź, Jerzy Zarzycki, Zespół Filmowy Syrena, Poland, War film, 90 min

  Żydowski intelektualista Henryk Fogiel, uciekając z transportu do obozu koncentracyjnego, znajduje schronienie w Zakopanem. Po śmierci młodego konspiratora przejmuje jego rolę, skrywając się w przebraniu białego niedźwiedzia, z którym turyści robią sobie zdjęcia. Niemiecki oficer, który odkrywa jego tożsamość, znajduje w nim towarzysza do intelektualnych rozmów, co ratuje Foglowi życie. Niestety, w wyniku nieporozumienia ginie zakochana w nim dziewczyna.

 • Biegnij, chłopcze, biegnij, Pepe Danquart, 2013, Francja, Niemcy, Polska, Wojenny, 108 min

  Latem 1942 roku ośmioletniemu Srulikowi udaje się jako jedynemu z siedmioosobowej rodziny uciec z warszawskiego getta do Puszczy Kampinoskiej. Walkę o przetrwanie chłopiec zawdzięcza chłopskim rodzinom, które wychowują go jako polskiego sierotę Jurka. Po 1945 roku bohater wraca do żydowskiej tożsamości. Scenariusz filmu został oparty na historii ocalałego z Zagłady Yorama Friedmana.

 • Daleko od okna, Jan Jakub Kolski, Telewizja Polska, Poland, Drama film, 112 min

  W miarę swobodna adaptacja reportażu Hanny Krall pt. „Ta z Hamburga”. Młode małżeństwo - Jan i Barbara nie może mieć dzieci. Przyprowadzona przez Jana młoda Żydówka - Regina ukrywana jest przez gospodarzy w szafie. Po pewnym czasie Regina zachodzi w ciążę z Janem, co popycha Barbarę do zdenuncjowania ukrywanej kobiety. Zamiast tego zdradzona żona udaje, iż to ona jest w ciąży. Dziecko zostaje odebrane prawdziwej matce, która po wyzwoleniu wyjeżdża za granicę, tracąc kontakt z córką.

 • Długa noc, Janusz Nasfeter, Zespół Filmowy Studio, Poland, War film, 78 min

  Rzecz dzieje się w 1943 roku. Ślusarz Korsak przechowuje u siebie Żyda, ukrywając ten fakt przed sąsiadami. Mieszkańcy kamienicy dowiadują się o tym po ogłoszeniu w mieście tzw. szpery. Ze strachu domagają się, aby Korsak i Żyd opuścili dom, do czego w końcu dochodzi

 • Dzieci Ireny Sendlerowej, John Kent Harrison, 2009, USA, dramat wojenny, 120 min

  Film oparty na książce Anny Mieszkowskiej „Matka Dzieci Holocastu”. Irena Sendler, współpracująca z Radą Pomocy Żydom - "Żegota", organizuje akcję ratowania dzieci z warszawskiego getta.

 • Hidden in Silence, Colla, Richard, USA, Drama film, 89 min.

  Film telewizyjny opowiadający autentyczną historię Stefanii Podgórskiej- Burzmińskiej, która ukrywała trzynaścioro Żydów w Przemyślu. Jako szesnastolatka wprowadziła się do mieszkania rodziny Diamantów wraz z siostrą dając schronienie m.in. Maksowi, za którego po wojnie wyszła za mąż.

 • Historia Kowalskich, Arkadiusz Gołębiowski i Maciej Pawlicki, Maciej Pawlicki, TVP, Picaresque, Poland, Documentary film, 85 min

  Film opowiada o rodzinie Kowalskich z Ciepielewa koło Radomia, która została zamordowana w 1942 r. za udzielenie schronienia sąsiadom pochodzenia żydowskiego.

 • Ida, Paweł Pawlikowski, 2013, Dania, Polska, Dramat, 79 min

  Sierota Anna, przebywająca w klasztorze pod opieką zakonnic, przed ślubami zakonnymi odwiedza swoją ciotkę Wandę i dowiaduje się o losach swoich bliskich, odkrywając żydowską tożsamość. Razem jadą do rodzinnego miasta, aby odnaleźć grób zamordowanych rodziców. Po drodze Anna zakochuje się z wzajemnością w młodym muzyku.

 • Jeszcze tylko ten las, Jan Łomnicki, Studio Filmowe Kadr, Poland, War film, 86 min.

  Kulgawcowa, która przed wojną pracowała jako praczka w domu doktorowej, zgodziła się za wynagrodzeniem wyprowadzić z getta Rutkę, córkę dawnej pracodawczyni. Ma mieszany stosunek do Żydów: z jednej strony czuje do nich niechęć, a z drugiej współczuje Rutce. Kiedy znajdują się już prawie u celu podróży, przypadkowo spotkany niemiecki żołnierz odkrywa prawdziwą tożsamość dziewczynki. Kulgawcowa decyduje się podzielić los dziewczynki.