Zmarła Teresa Drewek (1929-2018)

Mateusz Szczepaniak / English translation: Andrew Rajcher, 30 kwietnia 2018
Z wielkim smutkiem zawiadamiamy o śmierci Teresy Drewek z d. Kaczmarek, Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Zmarła 24 kwietnia 2018 r. w Chełmnie (woj. kujawsko-pomorskie) w wieku 89 lat.

Teresa Drewek urodziła się 1 sierpnia 1929 r. w Chełmnie (woj. kujawsko-pomorskie), była córką Franciszka Kaczmarka i Władysławy z Matuszewskich.

Podczas II wojny światowej jej rodzina udzieliła pomocy Rywce Motyl (ur. 1936), która w 1943 r. razem ze swoim bratem Mietkiem (ur. 1926) znalazła schronienie najpierw w rodzinnym Gołubiu u brata Władysławy, Józefa Matuszewskiego, a następnie ukrywała się w domu Kaczmarków w Chełmnie jako Regina Kwiatkowska. W tym czasie jej brat przebywał w Zalesiu w Borach Tucholskich.

Matka dzieci Rozalia zginęła prawdopodobnie w Treblince, a ojciec Aleksander po wojnie, kiedy jechał z Warszawy pociągiem, aby odebrać swoje dzieci. W 1946 r. Rywką i Mietkiem zajął się wuj Samuel, ocalony w ZSRR. Mietek wyjechał do USA, a Rywka razem z wujem osiedliła się w Izraelu. Kontakt z Kaczmarkami nawiązali ponownie w latach 90., kiedy przyjechali do Polski.

W 1991 r. Teresa Drewek razem ze swoimi rodzicami Franciszkiem i Władysławą Kaczmarkami została uhonorowana tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

3 maja 2010 r. udzieliła wywiadu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, w którym opowiedziała historię ocalenia podczas Zagłady rodzeństwa Motylów.

Zmarła 24 kwietnia 2018 r. w wieku 89 lat.


Czytaj historię Teresy Drewek