Zmarła s. Cecylia Maria Roszak (1908–2018)

Mateusz Szczepaniak / English translation: Andrew Rajcher, 23 listopada 2018
16 listopada w Krakowie zmarła w wieku 110 lat siostra Cecylia Maria Roszak, mniszka ze Zgromadzenia Sióstr Świętego Dominika, uhonorowana tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. W ostatnich latach życia uznawana była za najstarszą zakonnicę klauzurową na świecie. Pogrzeb siostry Cecylii odbył się 22 listopada na krakowskim Cmentarzu Rakowickim.

„Jak to jest mieć 110 lat i 7 miesięcy? Jak właściwie takie życie dobrze skończyć? Jak temu niezwykłemu życiu towarzyszyć w chwili pogrzebu, kiedy zdajemy sobie sprawę, że ono się zmienia, ale nie kończy?

– zastanawiał się o. Tomasz Nowak OP, który wygłosił homilię podczas pogrzebu s. Cecylii w kościele Matki Bożej Śnieżnej Na Gródku w Krakowie.

Podczas II wojny światowej siostra Cecylia Maria Roszak wraz z innymi dominikankami udzielała pomocy kilkunastoosobowej grupie Żydów, których przyjęła do klasztoru w Kolonii Wileńskiej przeorysza Bertranda (Janina Siestrzewitowska vel Anna Borkowska). Wśród ukrywanych byli m.in.: Aba Kowner, Arie Wilner, Chaja Grosman, Edek Boraks, Chuma Godot i Izrael Nagle, późniejsi działacze ruchu oporu w getach w Białymstoku, Warszawie i Wilnie. Znaleźli schronienie u dominikanek w latach 1941–1942. 


Czytaj historię siostry Cecylii »


W uznaniu okazanej pomocy s. Cecylia Maria Roszak wraz z pozostałymi siostrami z Kolonii Wileńskiej została 29 marca 1984 r. uhonorowana tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Medal i dyplom honorowy otrzymała w grudniu 2008 r. w klasztorze sióstr dominikanek na krakowskim Gródku.

Zmarła 16 listopada 2018 r. w Krakowie w wieku 110 lat. Spoczęła w grobowcu zakonnym sióstr dominikanek na Cmentarzu Rakowickim.