Żegnamy Stanisława Wróbla (1920–2022)

Redakcja/Editorial staff; English translation - Andrew Rajcher, 4 sierpnia 2022
Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Stanisława Wróbla (1920–2022), Sprawiedliwego wśród Narodów Świata (1989), który w ostatnich miesiącach był najstarszym Polakiem uhonorowanym tym tytułem. Odszedł 4 sierpnia 2022 r. w wieku 102 lat. Żegnając go, przypominamy ponownie historię rodziny Wróblów, która podczas Zagłady w okupowanej przez Niemców Polsce, udzielała pomocy żydowskiej rodzinie Frankielów w Woli Załężnej k. Opoczna (woj. mazowieckie).

„Przez te wszystkie lata – mówił Stanisław Wróbel w wywiadzie dla Muzeum POLIN – nie było dnia, żebym o nich i o tamtym strachu nie pomyślał”.

Stanisław Wróbel wraz ze swoimi rodzicami, Stanisławem i Karoliną z domu Sałaj, uprawiał malutkie gospodarstwo we wsi Wola Załężna. Mieszkała z nimi siostra Karoliny, Rozalia Dulnikiewicz. 

Po zlikwidowaniu przez Niemów opoczyńskiego getta, do Wróblów zwrócili się z prośbą o pomoc żydowscy uciekinierzy: Jakub i Sara Frankielowie z sześcioletnim synkiem Herszlem oraz siostrą Sary, Belą Rozenberg. Wróblowie udzielili im schronienia na strychu swojego domu, potem w kryjówce pod podłogą, następnie w oborze, gdzie spędzili dwa lata. 


» Przeczytaj i posłuchaj: Historia rodziny Wróblów


16 maja 1989 r., w uznaniu udzielonej pomocy podczas Zagłady, Instytut Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował Stanisława Wróbla i jego rodziców tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. 11 września 1994 r. tytuł ten otrzymała także Rozalia Dulnikiewicz.

Rodzinie i bliskim Stanisława Wróbla składamy najszczersze wyrazy współczucia.