Żegnamy Mariannę Gajowniczek (1933-2017)

Mateusz Szczepaniak/ English translation: Andrew Rajcher , 15 grudnia 2017
Z wielkim smutkiem zawiadamiamy o śmierci Marianny Gajowniczek z d. Imiołek, Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, Honorowej Obywatelki Państwa Izrael. Zmarła 12 listopada 2017 r. w Warszawie w wieku 84 lat. W wywiadzie dla Muzeum POLIN mówiła: „Uważałam, że jeśli ktokolwiek znalazł się w trudnej sytuacji życiowej, to muszę do tego człowieka wyciągnąć pomocną dłoń”.

Marianna Gajowniczek urodziła się 6 września 1933 r. w Mławie, była córką Antoniego Imiołka i Czesławy z d. Komór. W latach 30. XX wieku jej rodzina przeprowadziła się do Warszawy, gdzie podczas II wojny światowej zamieszkała w suterenie domu przy ul. Dąbrówki 18 na Saskiej Kępie.

W styczniu 1943 r., pomimo trudności materialnych, Imiołkowie udzielili schronienia uciekinierom z warszawskiego getta – Leonowi Weinsteinowi i jego szwagierce Bronisławie Szafran, którzy ukryli się przygotowanych kryjówkach w ich mieszkaniu. W tym czasie Antoni, chory na gruźlicę, pracował tylko dorywczo. Rodzinę i ukrywanych utrzymywała Czesława z pomocą córki Marianny. Leon Weinstein i Bronisława Szafran wyszli z ukrycia po wkroczeniu Armii Czerwonej na Pragę w 1944 r.

Po wojnie Marianna Gajowniczek ukończyła szkołę. W latach 1950-1981 pracowała w dziale wycinków prasowych Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej „Prasa”, następnie „RSW Prasa-Książka-Ruch”. 27 czerwca 1985 r. razem z rodzicami została uhonorowana tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, zaś 15 grudnia 1991 r. otrzymała Honorowe Obywatelstwo Państwa Izrael.

W ostatnich latach życia działała aktywnie w Polskim Towarzystwie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2009 r. udzieliła wywiadu biograficznego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, uczestniczyła w wielu wydarzeniach organizowanych przez projekt „Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci”. Jej historię opublikowaliśmy w naszej wirtualnej wystawie Dobry adres. Historie ukrywania Żydów w okupowanej Warszawie. Po raz ostatni spotkaliśmy się 3 września 2017 r. podczas dorocznego obiadu dla Sprawiedliwych, organizowanego przez The Jewish Foundation for the Righteous w Muzeum POLIN.

Zmarła 12 listopada 2017 r. w Warszawie w wieku 84 lat.


Czytaj historię Marianny Gajowniczek