Żegnamy Leszka Szulca (1929–2020)

Redakcja / Editorial staff / English translation: Andrew Rajcher, 7 stycznia 2021
Z wielkim smutkiem zawiadamiamy o śmierci Leszka Szulca (1929–2020), Sprawiedliwego wśród Narodów Świata (1997), Kawalera Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski (2007), żołnierza Armii Krajowej, przyjaciela Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Był ekonomistą, publicystą i wydawcą, długoletnim pracownikiem Najwyższej Izby Kontroli. Odszedł 31 grudnia 2020 r. w Warszawie w wieku 91 lat. Pozostanie w naszej pamięci jako Człowiek odważny i życzliwy, znany ze swej erudycji satyryk i gawędziarz. Żegnając go, przypominamy historię pomocy udzielanej Żydom podczas Zagłady przez rodzinę Szulców.

„»Tu chodzi o życie Friendlerów«, powiedział ojciec. Matka na to: »Jezus Maria, ta nasza konspiracja, jeszcze Żydów mi tutaj trzeba!«. I ojciec, który był nieziemskim konspiratorem, odpowiedział: »Słuchaj Mańka, jak nas złapią za Armię Krajową, to będziemy wisieć. [...] A jak nas nie złapią to nie będziemy wisieć i Friendlerowie się uratują«. [...] To była prosta kalkulacja” – Leszek Szulc.

Podczas okupacji niemieckiej Leszek Jan Szulc wraz ze swoimi rodzicami, Józefem i Marią, udzielał pomocy Żydom w Stryju koło Stanisławowa (dziś w granicach Ukrainy).

Od października 1943 do sierpnia 1944 r. we własnym domu, pełniącym funkcję punktu konspiracyjnego Armii Krajowej, ukrywali znajomych Żydów – Jonaha Friedlera z żoną Sonią z d. Landau. W przygotowanej przez Szulców kryjówce przebywali okresowo także inny Żydzi, którzy uciekli ze stryjskiego getta.

W uznaniu udzielonej im podczas Zagłady pomocy, 10 listopada 1997 r. Szulcowie zostali uhonorowani przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Ich historię prezentujemy na Portalu Polscy Sprawiedliwi w tekście Teresy Torańskiej, wybitnej pisarki i dziennikarki.


» Przeczytaj i posłuchaj: Historia rodziny Szulców


Po wojnie Leszek Szulc został ekonomistą, publicystą i wydawcą, był długoletnim pracownikiem Najwyższej Izby Kontroli. W 2007 r. otrzymał przyznany przez Prezydenta RP Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, a także Krzyż Armii Krajowej. W ostatnich latach życia wielokrotnie odwiedzał Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, gdzie spotykał się z młodzieżą w ramach spotkań edukacyjnych ze świadkami historii. W 2008 i 2014 r. opowiedział nam swoją historię podczas wywiadów historii mówionej.

Odszedł 31 grudnia 2020 r. w wieku 91 lat. Pozostanie w naszej pamięci jako Człowiek odważny i życzliwy, znany ze swej erudycji satyryk i gawędziarz. Był przyjacielem Muzeum POLIN.

Informację o dacie i miejscu pogrzebu Leszka Szulca podamy wkrótce.