Żegnamy Lecha Michała Rościszewskiego (1925–2019)

Redakcja / Editorial staff / English translation: Andrew Rajcher, 13 maja 2019
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Lecha Michała Rościszewskiego, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, żołnierza Armii Krajowej, profesora architektury i urbanistyki, odznaczonego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 28 kwietnia 2019 r. w Krakowie w wieku 94 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 11 maja na cmentarzu parafialnym w Będkowicach (woj. małopolskie).

Zjawia się dr Bierzyński z pytaniem czy może u nas zamieszkać z rodziną. Odpowiedzieliśmy: „Oczywiście, dlaczego nie moglibyście zamieszkać? Miejsca jest dużo”. Za chwilę okazuje się, że serdeczna przyjaciółka Bierzyńskich, pani Wagnerowa z maleńkim Pawełkiem, także potrzebuje schroniena. W końcu również jej dalsi znajomi z Krakowa. I tak oni wszyscy trafiają do nas. 

– wspominał Lech Michał Rościszewski.

Podczas II wojny światowej Lech Michał Rościszewski wraz z rodzicami, Lechem Marią i Janiną ze Śmieciuchowskich, oraz siostrą Janiną, udzielał pomocy Żydom w Dolinie Będkowskiej (woj. małopolskie). W domu Rościszewskich ukrywał się m.in. kiluletni Paweł Wagner.

W uznaniu okazanej pomocy rodzina Rościszewskich została 15 stycznia 1990 r. uhonorowana przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Ich historia została opublikowana na portalu Polscy Sprawiedliwi na podstawie wywiadów, które Lech Michał i Janina Rościszewscy udzielili Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN 4 i 11 maja 2009 roku.

Lech Michał Rościszewski zmarł 28 kwietnia 2019 r. w Krakowie w wieku 94 lat.


Czytaj historię Lecha Michała Rościszewskiego »