Żegnamy Irenę Walulewicz (1925–2019)

Redakcja / Editorial staff / English translation: Andrew Rajcher, 4 kwietnia 2019
29 marca 2019 r. w wieku 94 lat zmarła Irena Walulewicz, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 3 kwietnia w Bazylice Mniejszej Pw. Św. Jakuba w Olsztynie.

Irena Walulewicz i jej matka Zofia w czasie okupacji udzieliły pomocy Goldzie Buszkaniec, uciekinierce z getta w Święcianach. Golda ukryła się na strychu w domu Walulewiczów.

„Codziennie przynosiły mi na górę jedzenie, a potem zabierały talerz i wypróżniały wiadro, w które załatwiałam swoje potrzeby” – opisuje Golda. W zimniejsze dni częściej przebywała na dole, żeby ogrzać się przy piecu. W momentach zagrożenia – chowała się pod łóżko, które miało doszyty zasłaniający dół materiał.

Irena i Zofia, które w czasie wojny zostały same, utrzymywały się z szycia i handlu bimbrem. Alkohol rozprowadzała Irena, głuchoniema od czasu przebytej w dzieciństwie szkarlatyny.

Golda opuściła ich dom w listopadzie 1943 r. i dołączyła do oddziału męża, Szymona, który także uciekł z getta i dołączył do partyzantów.


Czytaj historię rodziny Walulewiczów »


W 1995 r., po wieloletnich wysiłkach, Golda Buszkaniec odnalazła Irenę Walulewicz dzięki pośrednictwu Związku Głuchoniemych. 27 listopada 2007 r. amerykańska Jewish Foundation for the Righteous (Żydowska Fundacja na Rzecz Sprawiedliwych), która wspiera materialnie Sprawiedliwych z całego świata, zorganizowała w Nowym Jorku pierwsze od czasu wojny spotkanie Ireny i Goldy.