Żegnamy Hannę Gałązkę z d. Skowronek (1933–2018)

Mateusz Szczepaniak / English translation: Andrew Rajcher, 9 listopada 2018
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 5 listopada 2018 r. w Warszawie w dniu swoich 85. urodzin, zmarła Hanna Gałązka z d. Skowronek, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Nabożeństwo żałobne odbędzie się we czwartek 15 listopada o godzinie 12.00 w kościele św. Karola Boromeusza przy ul. Powązkowskiej, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłej do grobu rodzinnego na Cmentarzu Powązkowskim.

Ona była krawcową i cieszyła się dobrą opinią. Parę razy widzieliśmy się w Białej Rawskiej u mojej kuzynki i w ten sposób została między nami zawiązana jakaś nić. Później trafiła do tamtejszego getta. Wydawało, że kobiety z małym dzieckiem nikt nie ruszy, nic jej nie grozi. W końcu musiała się ukryć, lecz w środowisku małomiasteczkowym było to niemożliwe. Po wszystkich próbach zatrzymania się u kogoś, wpadła na genialny pomysł, że Warszawa to jest miasto, gdzie można zginąć, można być niezauważonym. 

– wspominała Hanna Gałązka z d. Skowronek w wywiadzie dla Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Podczas II wojny światowej Hanna Gałązka wraz ze swoimi rodzicami Stanisławem (zm. 1997) i Janiną (zm. 1996) Skowronkami oraz siostrą Basią (ur. 1929) mieszkała w Warszawie przy ul. Łuckiej, a następnie przy Żelaznej 64. Kiedy w styczniu 1943 r. w Białej Rawskiej (woj. łódzkie) zlikwidowano getto, znajoma Zysla Kuperszmid z córeczką Hanią uciekła do Warszawy i poprosiła Skowronków o pomoc. Ci udzielili im schronienia – pozostały w mieszkaniu przy ul. Żelaznej do września 1944 roku.


Czytaj historię rodziny Skowronków »


W uznaniu okazanej pomocy Stanisław i Janina Skowronkowie zostali 4 czerwca 1973 r. uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, a Hanna Gałązka otrzymała to wyróżnienie 11 lipca 2001 roku. Ich historia została opublikowana na naszym portalu na podstawie wywiadu, którego Hanna Gałązka udzieliła Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN 14 lutego 2009 roku. Tę historię opublikowaliśmy także w naszej wirtualnej wystawie Dobry adres. Historie ukrywania Żydów w okupowanej Warszawie

Hanna Gałązka zmarła  5 listopada 2018 r. w Warszawie w wieku 85 lat.