Żegnamy Danutę Gałkową (1924–2018)

Mateusz Szczepaniak / English translation: Andrew Rajcher, 14 grudnia 2018
6 grudnia w Warszawie w wieku 94 lat zmarła płk Danuta Gałkowa z d. Ślązak, pseud. „Blondynka” – żołnierka Armii Krajowej, łączniczka i sanitariuszka powstania warszawskiego, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata. Została odznaczona m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Medalem za Warszawę, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Pogrzeb Danuty Gałkowej odbył się 13 grudnia na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Dla nas wszystkich Stefcia była najmłodszym dzieckiem i myśmy traktowali ją jak siostrę. Zresztą ja do tej pory uważam, że to jest moja najmłodsza siostra. Wniosła wiele radości do naszego życia. Dlaczego? Bo była dzieckiem bardzo pogodnym

mówiła Danuta Gałkowa o Gizie Alterwajn.

Podczas II wojny światowej Danuta Gałkowa wraz z rodzicami, Józefem Alojzym Ślązakiem (1901–1944) i Agnieszką ze Starzyńskich (1900–1980), przyjęła do domu przy ul. św. Wincentego 47 na warszawskim Targówku dwuletnią Gizę Alterwajn. Dziewczynkę wyniesiono z getta warszawskiego. W domu Ślązaków została wyleczona z pomocą znajomego lekarza, a dzięki działalności konspiracyjnej Danuty, otrzymała fałszywe dokumenty na nazwisko Stefania Szymkowiak. Pozostawała u Ślązaków do 1945 r., kiedy wyjechała z kuzynami do Izraela. 


Czytaj historię Danuty Gałkowej »


W uznaniu okazanej pomocy Danuta Gałkowa wraz z rodzicami została 1 czerwca 2010 r. uhonorowana tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Kilka miesięcy później, 4 listopada, udzieliła wywiadu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, opowiadając o ocaleniu Gizy Alterwajn, a także o ich pierwszym po ponad 60 latach spotkaniu, do którego doszło w 2009 roku. Zdjęcie uścisku na Lotnisku Chopina w Warszawie prezentujemy w galerii powyżej.

Danuta Gałkowa zmarła 6 grudnia 2018 r. w Warszawie. Spoczęła na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.