Wystawa o Sprawiedliwych w Waszyngtonie

Redakcja / opracowano na podstawie materiałów własnych oraz Ambasady RP w Waszyngtonie, 28 kwietnia 2017
24 kwietnia 2017 r., w Dniu Pamięci o Zagładzie i Bohaterstwie (hebr. Jom ha-Szoa we-la-Gwura) na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie ambasador RP Piotr Wilczek otworzył wystawę „Z narażeniem życia – Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady”, przygotowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. To kolejny pokaz tej wystawy w Stanach Zjednoczonych.

„To co jest zastanawiające, kiedy poznajemy bohaterów tej wystawy, to fakt, że pomoc nieśli bardzo różni ludzie, prości lub wykształceni, z wielkich miast i malutkich wiosek, oraz to, że ci zwyczajni ludzie działali pod groźbą najstraszniejszej kary – śmierci swojej lub najbliższych” – powiedział ambasador Piotr Wilczek podczas uroczystego otwarcia wystawy.

W wydarzeniu wzięli udział, m.in. prof. Jacques Berlinerblau, dyrektor Centrum Cywilizacji Żydowskiej na Uniwersytecie Georgetown, dr Anna Sommer Schneider, Iwona Sadowska, dyrektor studiów polskich na Uniwersytecie Georgetown, Krzysztof Olendzki, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, a także rodziny Ocalałych z Zagłady, dyplomaci, studenci i środowisko Polonii.

Wystawa została przygotowana na podstawie wyjątkowej kolekcji świadectw Sprawiedliwych i Ocalałych zgromadzonych w ramach internetowego projektu „Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci” realizowanego przez Muzeum POLIN od 2007 roku. Historie pomocy Żydom opisywane i publikowane są na portalu www.sprawiedliwi.org.pl.

Dotychczas wystawa przetłumaczona została na siedem języków i pokazana była w wielu krajach świata. W Stanach Zjednoczonych prezentowana jest po raz kolejny, odwiedziła dotychczas m.in. Chicago, El Paso, Nowy Jork i Phoenix.


Więcej informacji o wystawie