Wkróce nowe wywiady ze Sprawiedliwymi

MP, 21 stycznia 2009
Z radością zawiadamiamy, że rozpoczął się kolejny etap projektu „Polscy Sprawiedliwi-Przywracanie pamięci”, prowadzonego od lata 2007 r. przez Muzeum Historii Żydów Polskich i Kancelarię Prezydenta RP.

Do tej pory w ramach projektu wydano dwa albumy poświecone polskim Sprawiedliwym. Utworzono stronę , na której znaleźć można opowieści o ponad stu bohaterach, a także m.in. wiadomości na temat procedur przyznawania medalu Yad Vashem, listę nagrodzonych Polaków, listę ceremonii, które odbyły się w Polsce, informacje biblio-, filmo- i audiograficzne dotyczące tematyki Sprawiedliwych. Od momentu inauguracji projektu podczas uroczystych ceremonii w Teatrze Wielkim i Teatrze Narodowym Prezydent RP uhonorował wysokimi odznaczeniami państwowymi ponad sto osób, które w czasie drugiej wojny światowej niosły pomoc ukrywającym się Żydom.


17 stycznia 2009 r. w MHŻP odbyło się kilkugodzinne spotkanie – szkolenie dla ponad czterdziestu współpracowników projektu (patrz załączone fotografie). Rozmawialiśmy o specyfice badań i sposobie ich prowadzenia, a także dzieliliśmy się swoimi doświadczeniami badawczymi z poprzedniego roku.
Z początkiem lutego grupa czterdziestu badaczy wyruszy w teren, by prowadzić wywiady i zbierać świadectwa polskich Sprawiedliwych.


Do lata 2009 r. na naszej stronie internetowej pojawi się około 150 nowych opowieści o tych bohaterach. Każda z nich będzie wzbogacona materiałem fotograficznym – współczesnymi portretami Sprawiedliwych, zdjęciami archiwalnymi, fotografiami kryjówek bądź śladów po nich, jeśli takie się zachowały.