W Rzeszowie odsłonięty zostanie mural upamiętniający Irenę Sendlerową

Redakcja / Editorial staff / English translation: Andrew Rajcher, 3 września 2018
7 września w Rzeszowie z okazji trwającego Roku Ireny Sendlerowej odsłonięty zostanie mural upamiętniający Sprawiedliwą. W uroczystości wezmą udział honorowi goście – Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, córka Ireny Sendlerowej, Janina Zgrzembska, a także Szymon Płóciennik, który kilkanaście lat temu jako nastolatek wnioskował o nadanie Sprawiedliwej Orderu Uśmiechu. Mural powstał z inicjatywy Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Mural można już oglądać na ścianie kamienicy przy ul. Kopernika 18a w Rzeszowie. To kolejna w ostanich miesiącach inicjatywa Muzeum Polaków Ratujących Żydów, związaną z 10. rocznicą śmierci Ireny Sendlerowej. Dotychczas na rzeszowskim rynku rozdawane były torby i przypinki z wizerunkiem Sprawiedliwej oraz foldery z jej biografią, a w siedzibie muzeum w Markowej odbyła się projekcja filmu „Historia Ireny Sendlerowej” i spotkanie z jego reżyserem, Andrzejem Wolfem.

Przyjęcie muralu jako formy upamiętnienia wynika z przekonania Muzeum, że o historii i jej bohaterach należy mówić wielowątkowo, stosując różnorodną formę przekazu skierowanego do jak najszerszego grona odbiorców. Przekazu, który nie ogranicza się do przestrzeni muzealnej, lecz wykracza poza nią, każdorazowo dostosowując środki wyrazu do miejsca i okoliczność – czytamy w komunikacie muzeum.

Autorem projektu graficznego muralu jest Mateusz Kołek, znany muralista i ilustrator z Krakowa, którego twórczość jest regularnie publikowana w krajowych i zagranicznych czasopismach. Projekt został zrealizowany przez Kamila Kuzko, znanego mieszkańcom Rzeszowa twórcy muralu poświęconego Fredowi Zinnemannowi.

Uroczyste odsłonięcie muralu upamiętniającego Irenę Sendlerową odbędzie się 7 września o godz. 12.30 przy ul. Kopernika 18a w Rzeszowie. Po uroczystości o godz. 13.30 w Kinie Zorza odbędzie się projekcja filmu „Historia Ireny Sendlerowej” i rozmowa z jego reżyserem.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Rzecznika Praw Dziecka.


Czytaj więcej o Irenie Sendlerowej »

Przedstawiamy m.in. jej współpracowników, osoby, które z jej pomocą przeżyły Zagładę,
upamiętnienia w Polsce i Izraelu oraz pamiątki po Sendlerowej ze zbiorów Muzeum POLIN.