Twórcy polsko-izraelskiego projektu upamiętniającego Irenę Sendlerową w Pałacu Prezydenckim

MP, 12 stycznia 2009
Prezydentowa Maria Kaczyńska i minister Ewa Junczyk-Ziomecka spotkały się w Pałacu Prezydenckim z twórcami polsko-izraelskiego projektu, upamiętniającego Irenę Sendlerową.

W spotkaniu wzięła także udział polska i izraelska młodzież (m.in. autorzy blogów o Sprawiedliwych powstałych w MHŻP), a także Naczelny Rabin Polski oraz ambasador Izraela.

Projekt ten, mający na celu przywracanie pamięci o Polakach ratujących Żydów, zainicjowała dyrektor izraelskiej Orkiestry Symfonicznej z Ra'anana koło Tel Avivu, pani Orit Fogel-Shafran. Została ona podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej za „wybitne zasługi dla rozwoju polsko-izraelskiej współpracy kulturalnej, za działalność na rzecz dialogu polsko-żydowskiego”. Odznaczenie wręczyła Prezydentowa Maria Kaczyńska.

W projekcie Ireny Sendlerowej wzięlo udział dwa i pół tysiąca dzieci izraelskich - tyle, ile uratowała od śmierci Irena Sendlerowa, oddając je do polskich rodzin. Młodzież ta napisała listy do Ireny Sendlerowej. Na kopertach listów przyklejone zostały znaczki z twarzą polskiej bohaterki zaprojektowane na tę okazję przez Rafała Olbińskiego.

Najciekawsze listy zamknięto w słojach podobnych do tych, w których Sendlerowa chowała karteczki z nazwiskami uratowanych dzieci i zakopywała je w ogrodzie domu przy ul. Lekarskiej w Warszawie. Słoje te otrzymają najważniejsze osobistości w Polsce i Izraelu.