Twórcy polsko-izraelskiego projektu upamiętniającego Irenę Sendlerową w Pałacu Prezydenckim
W spotkaniu wzięła także udział polska i izraelska młodzież (m.in. autorzy blogów o Sprawiedliwych powstałych w MHŻP), a także Naczelny Rabin Polski oraz ambasador Izraela.
Projekt ten, mający na celu przywracanie pamięci o Polakach ratujących Żydów, zainicjowała dyrektor izraelskiej Orkiestry Symfonicznej z Ra'anana koło Tel Avivu, pani Orit Fogel-Shafran. Została ona podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej za „wybitne zasługi dla rozwoju polsko-izraelskiej współpracy kulturalnej, za działalność na rzecz dialogu polsko-żydowskiego”. Odznaczenie wręczyła Prezydentowa Maria Kaczyńska.
W projekcie Ireny Sendlerowej wzięlo udział dwa i pół tysiąca dzieci izraelskich - tyle, ile uratowała od śmierci Irena Sendlerowa, oddając je do polskich rodzin. Młodzież ta napisała listy do Ireny Sendlerowej. Na kopertach listów przyklejone zostały znaczki z twarzą polskiej bohaterki zaprojektowane na tę okazję przez Rafała Olbińskiego.
Najciekawsze listy zamknięto w słojach podobnych do tych, w których Sendlerowa chowała karteczki z nazwiskami uratowanych dzieci i zakopywała je w ogrodzie domu przy ul. Lekarskiej w Warszawie. Słoje te otrzymają najważniejsze osobistości w Polsce i Izraelu.
Pozostałe aktualności


