Spotkanie ze Sprawiedliwymi podczas 14. Festiwalu Warszawa Singera

Mateusz Szczepaniak / English translation: Andrew Rajcher, 22 sierpnia 2017
Od 26 sierpnia do 3 września 2017 r. w Warszawie odbędzie się 14. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Zapraszamy na wydarzenia organizowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a także spotkanie ze Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata – Anną Stupnicką-Bando, Józefem Walaszczykiem i Ireną Senderską-Rzońcą.

Już 26 sierpnia rozpocznie się 14. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, organizowanego przez Fundację Shalom. Jak co roku główne wydarzenia odbędą się na placu Grzybowskim i ulicy Próżnej, a także w Austriackim Forum Kultury, Centrum Kultury Jidysz, Kinie Iluzjon, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Teatrze Kwadrat, Teatrze Nowym, Teatrze Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Teatrze Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich. Wiele wydarzeń w ramach programu festiwalu zaplanowano także w Biłgoraju, Radzyminie, Leoncinie i Górze Kalwarii.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na sąsiedzki piknik „Odkrywamy Muranów” (26 sierpnia od godz. 12.00, skwer Willy'ego Brandta), warsztaty rodzinne „Nocne podchody” (27 sierpnia o godz. 18.00), spotkanie z Ewą Herbst, autorką książki Dokument Podróży (28 sierpnia o godz. 18.00), warsztaty kulinarne „Przetwory na koniec lata Fani Lewando” (29 sierpnia o godz. 18.00, Menora InfoPunkt), warsztaty kulinarne „Jidysze Mame znów gotuje” (2 września o godz. 11.00, Menora InfoPunkt), piknik rodzinny na placu Grzybowskim (2 września od godz. 12.00, Menora InfoPunkt) oraz spacer śladami języków przedwojennej Warszawy „Porozmawiajmy o Warszawie” (3 września o godz. 11.00, Pomnik Jana Kilińskiego). Zobacz pełny program festiwalu.

W szczególności zapraszamy na spotkanie z Zarządem Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, które odbędzie się 30 sierpnia 2017 r. o godz. 19.00 w Austriackim Forum Kultury przy ul. Próżnej 7/3. Z prezesem Anną Stupnicką-Bando, wiceprezesem Józefem Walaszczykiem i sekretarzem Ireną Senderską-Rzońcą rozmawiać będzie Jan Ordyński.

Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych wśród Narodów Świata zrzesza polskich obywateli uhonorowanych tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz ich potomków. Celem towarzystwa jest upamiętnianie Sprawiedliwych, szerzenie wiedzy o okupacji niemieckiej w Polsce, Zagładzie i ratowaniu Żydów, a także przeciwdziałanie antysemityzmowi i ksenofobii.


Czytaj więcej o Towarzystwie Sprawiedliwych


Ponadto Fundacja Jana Karskiego organizuje spotkanie „Karski dla liderów”, które odbędzie się 31 sierpnia 2017 r. o godz. 17.00 w Błękitnym Wieżowcu (pl. Bankowy 2, wejście od ul. Tłomackie): „Poznaj stolicę, jaką widział Jan Karski. Dowiedz się, jak zostać liderem na wzór naszego Patrona. Przedstawimy laureatów Georgetown Leadreship Seminar 2017 i stypendystów Fundacji z lat ubiegłych. Ty też możesz pójśc drogą Karskiego z Warszawy na uniwersytet w Waszyngtonie” – zapraszają organizatorzy.