Spotkanie z Władysławem Hosticzko

Redakcja, 11 kwietnia 2017
Zapraszamy na spotkanie ze świadkiem historii, członkiem Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, panem Władysławem Hosticzko, który opowie o historii pomocy udzielanej podczas wojny przez jego rodzinę żydowskiej znajomej, Edwardzie Siekierze.

„Na przełomie 1941 i 1942 taka zima bardzo ostra była – wspomina Władysław Hosticzko. Pod wieczór [Edwarda] zjawiła się u nas [w Palczach] (…) i mówi: »Pani Heleno – do mamy – Pani mnie ratuje, bo ja zostałam sama (...) ukrywałam się tu, tam, już w tej chwili nie mam gdzie«”.

Józef i Helena Hosticzkowie przyjęli Edwardę i przez kilka miesięcy ukrywali ją w swoim domu.


Czytaj więcej o historii rodziny Hosticzko


Spotkanie z Władysławem Hosticzko odbędzie się 10 maja o godz. 12.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w ramach programu spotkań młodzieży ze świadkami historii w roku szkolnym 2016/2017. Zgłoszenia: zmioduszewska@polin.pl

Ideą programu jest poznawanie historii poprzez rozmowę. To niepowtarzalna szansa, by uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zetknęli się z tematami, które znają z podręczników i lekcji historii. Dla wielu z nich takie spotkanie jest bardzo ważnym, poruszającym doświadczeniem, które pomaga w zrozumieniu historii Żydów polskich.


Więcej o programie spotkań ze świadkami historii