Rocznica „Żegoty”. Spotkanie dla szkół z Ocalałą Elżbietą Ficowską

Klara Jackl / English translation: Andrew Rajcher, 13 listopada 2018
Zapraszamy grupy szkolne na doroczne obchody powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W tym roku obchody będą poświęcone działaczom Rady zaangażowanym w ratowanie żydowskich dzieci. Uwagę skupimy przede wszystkim na Irenie Sendlerowej, w związku z trwającym rokiem jej imienia. Elżbieta Ficowska, uratowana z getta warszawskiego jako małe dziecko, opowie o historii swego ocalenia i powojennych relacjach z Sendlerową. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Spotkanie poprzedzi wstęp na temat historii Rady Pomocy Żydom „Żegota”, ze szczególnym uwzględnieniem działalności jej Referatu Dziecięcego, który wygłosi prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum POLIN. Uczniowie obejrzą także film Łyżeczka życia, opowiadający historię ocalenia pani Elżbiety Ficowskiej. Elżbieta, jako 6-miesięczne dziecko, została wyniesiona z getta warszawskiego w drewnianym pudełku. Do środka włożono także łyżeczkę z jej imieniem i datą urodzenia.

5 grudnia, godzina 10:00-12:00, Audytorium Muzeum POLIN

Spotkanie dla uczniów szkół podstwowych (klasy 7 i 8) oraz licealnych:

  • Wstęp o historii Rady Pomocy Żydom „Żegota”
  • Pokaz filmu Łyżeczka życia
  • Spotkanie z Elżbietą Ficowską
  • Wspólne złożenie kwiatów pod pomnikiem „Żegoty”

Wstęp wolny. Obowiązuje internetowa rezerwacja miejsc: swiadkowie@polin.pl

Rada Pomocy Żydom „Żegota”

Powołana 4 grudnia 1942 roku Rada była agendą Rządu RP na uchodźstwie. Kontynuowała pracę Tymczasowego Komitetu Pomocy Żydom, działającego przy Delegaturze Rządu RP na Kraj. W jej skład weszli członkowie partii lewicowych i demokratycznych, organizacji polskich i żydowskich oraz osoby wywodzące się ze środowisk inteligenckich i katolickich. „Żegota” była jedyną w okupowanej Europie państwową instytucją powołaną w celu ratowania Żydów, działającą w konspiracji. Pomoc polegała głównie na wsparciu finansowym, organizowaniu kryjówek i fałszywych dokumentów. Otrzymało ją kilka tysięcy osób, w tym kilkaset dzieci, które ukryto u polskich rodzin lub w sierocińcach.

Zachęcamy do czytania o historii „Żegoty” »

Spotkanie organizowane jest w ramach projektu „Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci” oraz przez Centrum Edukacyjne Muzeum POLIN.