Projekt Ireny Sendlerowej

MP, 5 stycznia 2009
Znana w Izraelu Orkiestra Symfoniczną z Ra’anany koło Tel Avivuwu współpracy z Ambasadą RP w Tel Awiwie, Gminą Żydowską w Poznaniu i Towarzystwem Przyjaźni Izrael-Polska stworzyła wyjątkowy Projekt Ireny Sendlerowej.

W ramach tego projektu 2,500 dzieci izraelskich napisze listy do Ireny Sendlerowej. Na ich kopertach naklejone zostaną znaczki specjalnie zaprojektowane na tę okazję przez Rafała Olbińskiego – polskiego artystę mieszkającego w Nowym Jorku. Najciekawsze listy zostaną schowane w słojach – przypominających te, do jakich Sendlerowa chowała karteczki z danymi ukrywanych dzieci i ich rodziców. Wręczone zostaną przez czwórkę izraelskich dzieci – laureatów konkursu szkolnego na najlepszy list – Prezydentowi RP, Prezydentowi Izraela, Marszałkowi Wielkopolski oraz innym ważnym osobistościom.

Premiera koncertu w ramach projektu Ireny Sendlerowej: 6 stycznia w Izraelu. Patronat nad koncertem obejmie Prezydent Izraela Szimon Peres.

8 stycznia Orkiestra Symfoniczna wyruszy w tygodniową trasę koncertową po miastach Wielkopolski występując z Projektem Ireny Sendlerowej, a także z repertuarem muzyki żydowskiej i klasycznej. Koncert finałowy, zatytułowany „Światło w ciemności”, będzie miał miejsce 14 stycznia w Auli Uniwersyteckiej z udziałem Chóru Poznańskie Słowiki pod batutą prof. Stefana Stuligrosza.

Orkiestra Symfoniczna wykona skomponowany na tę okazję utwór „Światło w ciemności”, zadedykowany Irenie Sendlerowej. Kompozytorem utworu jest izraelski artysta Kobi Ashrat.

Gala rozpocznie się wręczeniem medali Sprawiedliwych wśród Narodów Świata przez Ambasadora Izraela w Polsce Dawida Pelega.

Przed poznańską publicznością zostanie także zaprezentowany niepowtarzalny, wyhodowany przez Jana Ligtharta z Holandii gatunek tulipana. Tulipan w kolorze soczystej czerwieni ma nosić imię Ireny Sendlerowej.

Obecnością podczas koncertu zaszczyci również pani Irena Zgrzembska, córka Ireny Sendlerowej.

Wielkopolska nie bez przyczyny została wybrana jako miejsce trasy koncertowej i debiutu Projektu Ireny Sendlerowej. Kolebka polskiej państwowości jest również miejscem narodzin życia żydowskiego w Polsce. Znakiem pamięci o początkach polskich Żydów będą koncerty w Katedrze Gnieźnieńskiej oraz w Kaliszu. Współistnienie Żydów i Polaków odcisnęło się tak mocno na kartach historii w roku 1264, kiedy Bolesław Pobożny wydał Statut Kaliski nadający ludności żydowskiej liczne prawa i przywileje. Dziś żydowskie ślady brutalnie wymazał czas, jednak pomimo tragedii Holokaustu wciąż można odnaleźć głosy przypominające o tysiącu lat obecności Żydów w Wielkopolsce.

 

O projekcie Ireny Sendler czytaj także:

na stronie internetowej „prezydent.pl” na stronie internetowej „wiara.pl” na stronie internetowej „jewish.org.pl”