Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Redakcja / Editorial staff / English translation:Andrew Rajcher, 26 stycznia 2021
Auschwitz – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady – stał się międzynarodowym symbolem. Rocznicę jego wyzwolenia, 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z tej okazji publikujemy w tym roku historię ocalenia z Zagłady Joanny Sobolewskiej-Pyz (Grynszpan), byłej przewodniczącej Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce. Poznaj jej historię oraz weź udział w obchodach online, które przygotowało Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

„Jeżeli będziecie obojętni, to nawet się nie obejrzycie, a na Was i na Waszych potomków jakieś Auschwitz spadnie z nieba” – mówił Marian Turski, Ocalały z Zagłady, przewodniczący Rady Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, podczas rocznicy wyzwolenia Auschwitz, 27.01.2020.

76 lat temu żołnierze radzieccy 60. Armii I Frontu Ukraińskiego wkroczyli do niemieckiego nazistwoskiego obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady Auschwitz. W macierzystym obozie Auschwitz I, Auschwitz II (Birkenau) i Auschwitz III (Monowitz) wyzwolono zaledwie 7 tys. więźniów. Ponad 1,1 mln osób, pochodzących z niemal wszystkich okupowanych przez Niemców krajów Europy, nie doczekało wolności. Rocznica wyzwolenia Auschwitz upamiętniania jest na całym świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony w 2005 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Poznaj historie Żydów ocalałych z Zagłady

Trudno znaleźć słowa do opisania bezmiaru okrucieństwa, jakim był Holokaust. Tym bardziej ważne są słowa tych, którym udało się przeżyć. Co roku, z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, prezentujemy na Portalu Polscy Sprawiedliwi wybrane relacje Ocalałych z kolekcji Muzeum POLIN oraz przypominamy historie pamiątek ze zbiorów Muzeum POLIN.

W tym roku opublikowaliśmy historię ocalenia Joanny Sobolewskiej-Pyz (Grynszpan), byłej przewodniczącej Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce. W listopadzie 1942 r., jako trzyletnia dziewczynka, została przerzucona w koszyku przez mur warszawskiego getta dzięki pomocy Stanisława Gombińskiego, policjanta Żydowskiej Służby Porządkowej. Po tzw. aryjskiej stronie przebywała początkowo u Wandy Bruno-Niczowej, a następnie – od maja 1943 r. – pod opieką Waleriana i Anastazji Sobolewskich.


» Przeczytaj: Historia Joanny Sobolewskiej-Pyz (Grynszpan)


Joanna, zwana później Inką, dowiedziała się, że jest żydowskim dzieckiem uratowanym z getta warszawskiego, gdy miała osiemnaście lat. W 1991 r., gdy powstało Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” w Polsce, została jego aktywną członkinią, a w latach 2012–2018 była jego przewodniczącą.

Weź udział w obchodach online

W 2021 r. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu minie pod znakiem pandemii COVID-19 i wynikających z niej obostrzeń epidemicznych. Aby podtrzymać pamięć historyczną, ku przestrodze przed nienawiścią i uprzedzeniami, Muzeum POLIN przygotowało specjalny program obchodów online. 

Zobacz, co przygotowaliśmy 27 stycznia (środa):» Zobacz więcej: program Muzeum POLIN