Irena Sendlerowa laureatką plebiscytu Warszawianka Stulecia 1918–2018

Redakcja / Editorial staff / English translation: Andrew Rajcher, 31 października 2018
Z okazji 100-lecia uzyskania przez kobiety praw wyborczych w Polsce oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Miasto Stołeczne Warszawa zorganizowało plebiscyt mający na celu uhonorowanie kobiet, które zasłużyły się dla stolicy. Tytuły Warszawianki Roku i Warszawianki Stulecia przyznano podczas uroczystej gali 25 października w Teatrze Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Ponad 20 tysięcy oddanych głosów na Warszawianki Roku oraz Warszawianki Stulecia. Wspaniały wynik, który pokazuje zaangażowanie społeczności oraz potwierdza, że takie inicjatywy są potrzebne. Jestem szczególnie dumna, że ten plebiscyt wznawiamy w rocznicę 100-lecia przyznania Polkom praw wyborczych – powiedziała podczas gali Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy i dodała – W plebiscycie wyróżniliśmy sylwetki kobiet, które zmieniają otaczającą nas rzeczywistość na lepszą. Wspierajmy je i czerpmy z nich przykład. Mam nadzieję, że ta wspaniała inicjatywa będzie kontynuowana w kolejnych latach, bo w końcu Warszawa jest kobietą.

Tytuł Warszawianki Roku 2018 przyznano Annie Ojer – działaczce społecznej, założycielce społeczności „SOS – Mieszkańcy Wawra rodzicom z Centrum Zdrowia Dziecka”. 

Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy powiedziała: Dzięki plebiscytowi na najpopularniejszą Warszawiankę Roku, w kolejnych latach będziemy poznawać wspaniałe i ważne postaci kobiet. Już teraz cieszę się, że zostaną one uhonorowane, a ich wpływ na nasze miasto dostrzeżony i doceniony. Warszawianki i warszawiacy swoimi głosami wybrali niezwykłe kobiety, odważne i zaangażowane w pomoc osobom najbardziej potrzebującym. Serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy oddali swój głos na Warszawiankę Stulecia. To szczególny moment w historii ponieważ następny taki plebiscyt dopiero za sto lat.

Warszawianką Stulecia wybrano Irenę Sendlerową. Kapituła konkursowa oceniła jej dokonania jako „dowód niewyobrażalnej odwagi, bohaterstwa, niezłomności ducha i najprawdziwszego dobra”. Jej córka, Janina Zgrzembska, powiedziała: „Mamo, słyszysz, widzisz. Kochałaś Warszawę, Warszawa ci się odwdzięczyła”.


Czytaj historię Ireny Sendlerowej